banner1199

banner1197

CHP'den ABD'ye YPG tepkisi: Cumhurbaşkanı'nın ziyareti bir kez daha gözden geçirmesi gerekir

Yeni CHP Sözcüsü Tezcan, devletin zirvesinin yanı sıra CHP ve MHP liderlerinin de katıldığı Danıştay'ın 149. kuruluş yıldönümü için yapılan törenle ilgili olarak, "Danıştay'da çok tuhaf bir şeyle karşılaştık. Cumhurbaşkanı ayrılırken Danıştay'dan hakimler salona hapsedildi. Hakimlerin çıkması hangi tehdidi oluşturur bilemiyoruz" dedi.

GÜNDEM 10.05.2017, 15:04 10.05.2017, 16:53
CHP'den ABD'ye YPG tepkisi: Cumhurbaşkanı'nın ziyareti bir kez daha gözden geçirmesi gerekir

CHP MYK toplantısının ardından, yeni parti sözcüsü Bülent Tezcan açıklamalarda bulundu. ABD'nin YPG'ye ağır silah desteğine değinen Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği ABD ziyareti için "Cumhurbaşkanı'nın, ziyareti bir kez daha gözden geçirmesi gerekir" dedi. CHP'de MYK değişikliği iddialarına ilişkin soruya yanıt veren Tezcan, "Şu ana kadar görünen böyle bir tablo yoktur" diye konuştu. 

Tezcan'ın açıklamalarından satır başları;

DANIŞTAY BAŞKANI'NA TEPKİ

"Bugün Danıştay'ın kuruluş yıldönümünün kutlamaları vardı. Çok ilginç bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Danıştay Başkanı'nın yaptığı konuşma yüksek yargının hangi noktaya geldiğini göstermesi açısından çok çarpıcıdır. 149 yıllık bir geçmişi olan Danıştay'ın başkanı bugün ne yazık ki bu anayasa değişikliğini değerlendirirken kuvvetler ayrılığının anayasa değişikliğinde ifade edildiğini söyleyebilecek duruma gelmiştir. Bunu söyleyebilmek için hukukçu olmak değil ama bugünün Danıştay Başkanı olmak gerekir."

"AÇLIK GREVİNDEKİ 2 KAMU GÖREVLİSİ KRİTİK EŞİĞE HIZLA SÜRÜKLENİYOR"

"OHAL KHK'larını bir hukuk devleti olmanın gereği gibi yutturmaya çalışan yüksek yargı anlayışı bir tarafta devam ederken, işlerinden ihraç edilip haklarını arama imkanı bulamayan kamu görevlilerinin her türlü demokratik yolu deneyerek haklarını arama mücadelesi sürdürdüklerini biliyoruz. Açlık grevinde 2 kamu görevlisi, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça Ankara'da kritik eşiğe doğru hızla sürükleniyor. Protestosunu açlık grevi ile yürütenlere hükümet ciddi ve vahşet derecesinde diye ifade edebileceğimiz bir ilgisizlik içerisindedir. Aileler hükümet yetkililerinin kendileri ile konuşmasını istiyorlar ama bugüne kadar canını ortaya koyan evlatlarının derdini hükümet yetkilisine yüz yüze anlatmak için talep ettikleri randevuyu alamıyorlar. Öldükleri zaman mı hatırlayacaksınız. Genel Başkanımız, sayın Numan Kurtulmuş ve sayın Başbakan Binali Yıldırım'a iletmiştir. Biz de bir kere daha hükümeti bu noktada sorumlu davranmaya davet ediyoruz." 

"ABD HEYETİ DIŞİŞLERİ KADROLARINDAN OLUŞTURULMADI"

"Türkiye 15 yıllık AK Parti iktidarı döneminde dış politikası iflas etmiş bir noktaya sürüklenmiş. Devletin dışişleri birikimini yok eden anlayış, Türkiye'yi tüm uluslararası ilişkilerde çaresiz, rotası bozuk bir gemi durumuna düşürmüştür. Bugün Cumhurbaşkanı'nın ABD ziyareti öncesi, tam da bu çürümüşlüğün çarpıcı neticeleri ile karşı karşıya kaldık. ABD'ye gönderilen ön inceleme heyeti, dışişleri kadrolarından oluşturulmadı. Genelkurmay Başkanı ve MİT'in içinde yer aldığı bir ön inceleme heyeti gönderilerek orada neyin mesajının dahi verileceği belli olmayan bir çarpık sürecin içine girilmiştir." 

ABD'YE YPG TEPKİSİ

"Henüz ön heyet oradayken ABD YPG'ye ağır silahlar vereceğini ilan etmiş ve karar vermiştir. Bu Türkiye için kabul edilebilir bir şey değil. Bölgede söylediği bütün temel argümanlara karşı NATO müttefikimiz olan ABD'nin çok ciddi bir problemidir. Böyle bir tablo kuşkusuz hepimizin şiddetle reddedeceği bir tablodur. YPG'ye ağır silahlar verilmesi demek hem bölge güvenliğinin hem de Türkiye'nin bütünlüğünün tehdit altına alınması demektir. Cumhurbaşkanlığı makamı ve hükümet olmak üzere Türkiye'nin zayıf bir pozisyonda olması düşünülemez. Bu nedenle sayın Cumhurbaşkanı'nın, kararın arkasından ABD ziyaretini ciddi olarak bir kere daha gözden geçirmesi ve yeniden değerlendirmesi gerekir diye düşünüyoruz." 

ATATÜRK'E HAKARET AÇIKLAMALARI

Bu bilinçli olarak milletin gönlünden kurucu önderi silme çabasının bir parçasıdır. Tarihçi görüntüsü altındaki sahtekarlar özellikle belli yayın kuruluşlarına kendi maharet ve yetenekleri ile çıkarılmıyorlar. 

'MYK DEĞİŞİKLİĞİ' İDDİALARI

"Tüzüğümüze göre MYK oluşturmak sayın Genel Başkanımızın yetkisindedir. Bir işareti, adımı olmamıştır, şu ana kadar görünen böyle bir tablo yoktur."

MUHARREM İNCE'NİN AÇIKLAMALARI

"Sayın İnce kendi siyasi yaklaşımı doğrultusunda değerlendirmeler yapabilir. Parti içi tartışma, ifade ve düşünce özgürlüğünün en geniş şekilde yaşandığı bir sürecin içerisindeyiz. Parti disiplini içinde atılan bütün adımlar meşru adımlar olarak kabul edilir. Disiplinle ilgili yapılan çalışmalar meselenin parti içi yarış olma ötesinde, partinin söylemlerine aykırı tutumlar çerçevesinde başlatılan soruşturmalardır. Onların da yetkili organları vardır."

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI

"Sayın Genel Başkanımızın sarayın işareti ile hareket ediyorlar açıklaması yoktur. Düşüncelerini söylemeleri bazen sarayın açıklamaları ile örtüşebilir. Bu çerçevede düşüncelerini paylaşacaktır. Bir partilinin olağanüstü kurultay talep etmesinde bir mahsur yoktur. Sayın Genel Başkan çağırabilir, Parti Meclisi toplayabilir, kurultay delegelerinin yarıdan bir fazlası çağrı yapabilir. Bu 3 yetkili kurumdan sayın Genel Başkan'ın yetkisini kullanmasını istiyorlar, onların hakları ne kadar makulsa, sayın Genel Başkan'ın da parti yararı açısından yararlı olduğunu düşünmüyorum deme hakkı vardır."

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P