banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

CHP'nin HDP'ye desteğine Nedim Şener'den sert tepki

2011 yılında Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Nedim Şener'e içerideyken destek veren HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, tiyatroya uyarlanan kitabı gündeme gelince gözler Şener'e çevrildi. Şener'den, Demirtaş'a sert tepki geldi. 

GÜNDEM 16.01.2020, 13:55 16.01.2020, 13:58
CHP'nin HDP'ye desteğine Nedim Şener'den sert tepki

Şu an da tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener'in 2011 yılında Ergenekon'dan tutuklanması üzerine, hapisten çıkarılması için destek vermişti. Demirtaş'ın Devran kitabının tiyatroya uyarlanması ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşinin tiyatroyu izlemesi üzerine gündeme gelen Şener'den sert tepki gecikmedi. 

Bugün Ulusal Kanal'da Televizyon Gazetesi programına telefon ile bağlanan Şener gündemdeki konu hakkında görüşlerini dile getirdi. Şener, "Ben bir seri tweet attım, arasından tepki alan tweetim şu, 'Ağır ağır alışacaksınız, yavaş yavaş size, türkü diye, kitap diye, şarkı diye birilerini parlatacaklar ve siz alkışladığınız adamın kim olduğunu anladığınızda, aklınıza şehitler geldiğinde, kızaran avuçlarınızı yüzünüze kapatacaksınız ama geç olacak' Bu cümlem niye tepki aldı? Çünkü oynanan oyunu deşifre ediyor. Ben bunu bugün söylemedim 2018'deki yerel seçimlerde de öncesinde de sonrasında da söyledim. Maalesef İstanbul Belediye Başkanı olmanın bedeli PKK terör örgütünün söylemlerine HDP'nin bu konudaki tehditlerine, baskılarına sessiz kalmayı gerektiriyordu. Ama bakın ben bir yurttaşım tek başıma, siz beni tanıyorsunuz hiçbir gruba, hiçbir derneğe, vakıfa, hiçbir partiye aidiyetim yoktur. Tek başıma sokaklarda dolaşırım. Ne korumam vardır, ne yanımda birisi vardır, bu anlamda öyle kalabalıklar içerisinde bir gruba bağlı çalışmam ama rahatsız oldukları şey gerçekleri haykırmış olmak... Ufacık bir tweet iki günlük türbülansa sebep oldu. Neden? Çünkü tiyatro diye ortaya konan şeyin bir proje olduğunu anlatıyorsunuz. Neden proje? Yerel seçimlerde İmamoğlu ve büyükşehirlerde HDP ile yapılan iş birliği devam etsin diye... Etsin bunda problem yok. Ama HDP'nin PKK ile arasına mesafe koyup koymadığına bakmanız gerekiyor. Mesele bundan kaynaklanıyor. Ve aynı anda İstanbul Belediyesi'nin internet sitesinde Demirtaş'ın kitaplarının satılmaya başlanması işte benim yazdığım şey buna denk geliyor. Yavaş yavaş alıştıracaklar. Şunu söyledim aslında 2013-2015 tarihleri arasında nasıl muhafazakar siyaset bugünkü iktidar açılım süreciyle, Türkiye'yi bir felakete götürüyordu ve hendek çukur çatışmalarıyla 700'den fazla şehidimiz oldu, PKK veya uzantılarıyla herhangi bir ilişkinin çözüm sürecinin Türkiye'yi felakete götüreceği pratik olarak da deneyimlendi. Yerel seçimlerden sonra yazılar yazdım; yazılarımda oyun aynı kişiler değişti yazdım. Atatürkçü bir parti üzerinden aynı senaryo oynanıyordu alt başlığı ama şöyle yapılıyor demokrası kitap mağduriyet şiir şarkı üzerinden ilerlemeye çalışılıyor yani o kesimin anlayacağı argümanlar kullanılıyor" cümleleriyle HDP'nin PKK ile ilişkisini hala koparmamış olmasına tepkisini dile getirdi. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P