banner1199

banner1197

Çocuk yaşta YPG/PKK'ya katılan iki terörist ikna sonucu teslim oldu

Diyarbakır'da annelerin eylemi devam ederken biri 2014, diğeri 2015'te PKK'ya katılan iki terörist, ailelerinin de devreye girmesiyle teslim oldu. Uzun bir aradan sonra çocuklarına kavuşan aileler gözyaşı döktü. PKK'nın tuzağına düşen örgüt üyeleri pişman olduklarını söylerken, aileler diğer örgüt üyelerine "Dönün" çağrısı yaptı.

GÜNDEM 13.11.2019, 17:06 13.11.2019, 17:06
Çocuk yaşta YPG/PKK'ya katılan iki terörist ikna sonucu teslim oldu

Hem güvenlik güçleri, hem aileler araya girdi, dağa götürülen çocuklar PKK terör örgütünden kaçtı.

Yaklaşık 3 ay önce PKK'da bulunan M.S.Ç. ve V.İ.  Van ve Diyarbakır'daki ailelerine telefon ederek pişman olduklarını söyledi. Kaçmak için fırsat kolladıklarını ancak kokutuklarını anlattı. Bunun üzerine aile, emniyet birimleriyle irtibata geçti.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ailelerinin de desteğiyle 19 ve 20 yaşındaki teröristler iletişime geçerek teslim olmalarını sağladı. Örgütün elinden kaçmayı başaran teröristler, Tel Rıfat üzerinden Afrin'e gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu.

Yaklaşık 4 yıldır ailesinden uzak kalan M.Ş.Ç. ile 5 yıldır örgütün elinde bulunan V.İ, Hatay'da aileleriyle bir araya getirildi.

Aile bireyleri, çocuklarına sarılıp gözyaşı döktü.

Aileler, kaçmak isteyen diğer örgüt üyelerine de "Dönün" çağrısı yaptı, Diyarbakır anneleri içinde aynı sevinci yaşamalarını istediler.

Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen teröristler 2 terörist "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı.

ulusal.com.tr

AİLELERİYLE BULUŞTULAR

Yaklaşık 4 yıldır ailesinden uzak kalan M.Ş.Ç. ile 5 yıldır örgütün elinde bulunan V.İ, Hatay'da aileleriyle bir araya getirildi.

Aile bireyleri, kavuşma anında terör örgütünün kandırdığı çocuklarına sarılıp gözyaşı döktü.

Yıllar sonra evlatlarına kavuşan aileler tekbir getirip "Devletimiz var olsun, terör kahrolsun", "Zalimler, bu çocuklardan ne istediniz?" diyerek teröre tepki gösterdi.

"İsterse 10 sene ceza yesin, yeter ki ben oğlumu görebileyim"

Teröristlerden M.Ş.Ç'nin babası K.Ç (66), "Bitti artık evimizdesin oğlum, korkma her şey bitti. Devletimize sığındığın için hamd olsun, Allah'ıma şükrediyorum." diyerek gözyaşı döktü.

K.Ç, AA muhabirine, oğlunun terörün elinden kurtarıldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bu süreçte her an yanlarında olan emniyet güçlerine minnettar olduklarını dile getiren K.Ç, şöyle devam etti:

"Çocuk 4 yıl önce bir anda kayboldu gitti, kayıp ilanı verdik, en son terörün elinde çıktı. Lokantada çalışıyordu 'birkaç kuruş daha fazla kazandırırız' diyerek kandırmışlar. O gün bugün çocuktan haber yok. Yıllar sonra bir fırsatını bulmuş ve bize telefon açtı, biz de devletimizle irtibata geçtik. Devletimize, milletimize zarar vermeyelim, gelip devletimize sığınalım, kimin niyetinde terörden dönmek varsa Allah onların yardımcısı olsun. Onları da annesine, babasına kavuştursun. Benim oğlum devletimize sığındı, benim kafam rahat. Allah'a şükür devletimize güvenimiz tamdır, cezası neyse çekecek, bir sene, iki sene belki hiç çıkmayabilir, biz ona kavuştuk ya yeniden doğmuş gibi olduk isterse 10 sene ceza yesin, yeter ki ben oğlumu görebileyim."

Kandırılarak dağa kaçırılan diğer örgüt mensuplarına da çağrıda bulunan K.Ç, "Gelin devlete sığının, orası iyi bir yol değil, orası zaten terörün yuvasıdır." dedi.

M.Ş.Ç'nin annesi C.Ç. (55) de oğlunu 4 yıl sonra karşısında görünce çok mutlu olduğunu ve sevincinden bayıldığını belirtti.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P