banner1199

banner1197

Cumhurbaşkanı sözcüsünden YPG iddiası ile ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Şah Fırat Operasyonu'yla ilgili açıklama yaptı. Kalın, IŞİD veya PYD'den yardım alındığı iddiasını yalanladı, "Herhangi bir örgütle yardımlaşma söz konusu değil, PYD bizim için terör örgütüdür" dedi

GÜNDEM 23.02.2015, 14:38 23.02.2015, 14:51
Cumhurbaşkanı sözcüsünden YPG iddiası ile ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Şah Fırat Operasyonu sürecinde YPG, IŞİD ya da ABD ile temas olup olmadığının sorulması üzerine "Sayın Başbakanıımızın dün açıkladığı gibi operasyonun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota verilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın sözleri şöyle:

'KARAKOLA SALDIRI YAPILSA TABLO KÖTÜ OLURDU'

-Suriye’deki durumun daha kötüye gittiği aşikardır. Düzenlediğimiz operasyon, orada yaşanan büyük dramın fotoğrafı içinde görülmelidir. Karakola saldırı yapılsaydı, ne kadar kötü bir tabloyla karşılaşacağımız ortadadır.

Türkiye IŞİD tehlikesinin farkındadır. Peşmerge Kobani’ye Türkiye topraklarından geçti. Kobani’den 200 bin kişi halen Türkiye’de bulunuyor. DAİŞ’e karşı pek çok tedbir alınmıştır. Bin 400 kişiyi sınırdışı edilmiştir. DAİŞ'le etkin bir mücadele için Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi gerektiğinin altının çizilmesi gerekiyor. Suriye yönetimi bu örgütün eylemlerine destek veriyor.

SURİYE EŞMESİNDE ÇATIŞMA İHTİMALİ GÖRMÜYORUZ

-Kalın, Süleyman Şah Türbesi'nın taşınacağı Suriye Eşmesi'nin güvenliğine ilişkin soru üzerine, bölgede dinamiklerin hızla değişebildiğini belirtti.

Suriye'de kırılgan bir güvenlik yapısı olduğunu ifade eden Kalın, şunları kaydetti:

PYD BİZİM İÇİN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

-PYD bizim için bir terör örgütüdür. Suriye'deki son derece kırılgan güvenlik yapısı içinde, 'Şu örgüt şu bölgeye hakim, şu grup şu bölgeye hakim demek' bile oldukça zordur, farazi olmaktan öteye geçmez. Bunlar her gün değişir, değişebilir, dinamikler çok hızlı bir şekilde değişiyor sahada. Fakat bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altındadır. Burada, biz herhangi bir sorun, herhangi bir çatışma ihtimali görmüyoruz."

SURİYE'NİN TEPKİSİ ÜZERİNE...

-Kalın, Suriyeli Bakanın Şah Fırat Operasyonuna ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Meşruiyetini yitirmiş, 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş, milyonlarca vatandaşını mülteci haline getirmiş bir rejimin, ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir" diye konuştu. (Milliyet)

Yorumlar (1)
mustafa cenap aytepe 5 yıl önce
ey türk milleti kendine gel seçimler son şansın vatanda birleş
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P