banner1198

banner1199

banner1197

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama: Yaklaşık 41 bin kişiye giriş yasağı konmuştur

GÜNDEM 25.04.2016, 12:29 25.04.2016, 13:38
Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama: Yaklaşık 41 bin kişiye giriş yasağı konmuştur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, IŞİD ile bağlantılı olduğu düşünülen 3 bin 300 kişinin sınır dışı edildiğini, 42 bin kişiye de Türkiye'ye giriş yasağı konduğunu açıkladı. 

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

Bugünlerde gerek Çanakkale, gerek Kût'ul Ammare ruhu karşı karşıya olduğumuz meydan okumalara cavp niteliğinde. Birileri soykırım yalanlarıyla Türkleri ve Ermenileri birbirlerini düşürmeye çalışabilir. Ama biz ortak kardeşlğimizin altını çizmeye devam edeceğiz. O dönemde yaşananlar ortak bir acı olarak ele alınmalı.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a gidiyor. Bugün bu anlamda Gençlik bir forumu yapılıyor, bu forumun açılışı da yarın sabah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapılacak. Bu ziyaret sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hırvatistan ziyareti olacak.

Mülteciler, 3 milyonu aşkın insan misafir ediliyor. Ülkemizde misafir etmeye, açık kapı politikasına devam edeceğiz. Herhangi bir  geri dönüş söz konusu değil. Ülkesinden kaçan bu insanlar, 2,7 milyon Suriyeli, 300 bine yakın diğer mülteciler de var.

Göçmenlerin sayısı konusunda ciddi bir düşüş gerçekleşti. Memnuniyet verici. Avrupa’ya gidecek mültecilerin kayıt altına alınması önem arz ediyor. Özellikle sahil güvenlik güçlerimiz, insan kaçakçılığının önlenmesi konusunda önlemler aldılar.

Sorun ne Türkiye’nin Ege sahillerinde, ne Yunan adalarında. Sorunun kaynağı Suriye’dedir. Savaş devam ettiği sürece, kanlı yıkım devam ettiği müddetçe mülteci krizi de devam edecektir. Azalmış olması mülteci sorununun ortadan kalktığı anlamına gelmez. Avrupalıları rahatlatmış olabilir, geçişteki sıkıntıları ortadan kaldırmış olabilir ama bu insanlar nefes alabilecekleri bir merci aramaya devam ediyorlar.

Terörle mücadelede Suriye bağlamında yürüttüğümüz çalışmalar son bilgileri paylaşmak istiyorum. DAİŞ’le mücadele kapsamında gerek sınırlarda, gerek sınır içinde yoğun tedbirler aldık ve uygulamaya devam ediyoruz. Kilis’te yaşanan hadiseler birçok insanın hayatına mal oldu. Bunla ilgili de en üst düzeyde tedbirler alınıyor. Özellikle DAİŞ’le irtibatlı olduğu şüphelenilen 3300’den fazla yabancı uyruklu kişi sınır dışı edilmiştir. Yaklaşık 41 bin kişiye giriş yasağı konmuştur. DAİŞ’le ilişkisi olduğu düşünülen.

Yorumlar (0)
20°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P