banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Dağdan 30 terörist Cizre'ye konuşlandı! "Cizre'yi Kobani yapma" girişimi sonuçsuz kaldı! Peki, neden Cizre seçildi?

"Cizre'yi Kobani yapma" hayali güvenlik güçlerinin 9 günlük kararlı mücadelesi sonucu püskürtüldü. Cizre PKK'lılardan temizlendi, PKK da ağır bir daha yara aldı. Hedef Cizre'yi Suriye'deki sözde kantonlarla birleştirmekti. Hatta bunun için PKK'nın dağ kadrosundan 30 terörist Cizre'ye konuşlandı. 150 ev tünellerle birbirine bağlandı. Kobani'de yürütülen şehir savaşı tipinde bir hazırlık yapıldı. 200 YDG-H'li de çatışmalarda kullanıldı. Güvenlik güçleri de mahalle mahalle sokak sokak temizlik yaptı ve Cizre'deki bu girişimi bertaraf etti.

GÜNDEM 14.09.2015, 18:17 14.09.2015, 18:19
Dağdan 30 terörist Cizre'ye konuşlandı! "Cizre'yi Kobani yapma" girişimi sonuçsuz kaldı! Peki, neden Cizre seçildi?
Amaç Suriye'de olduğu gibi Cizre'de de sözde kantonlar oluşturmak ve yapıyı bölgeye yaymaktı, olmadı... PKK'nın Cizre'yi Türkiye'den koparma girişimine güvenlik güçleri izin vermedi.

Peki, neden Cizre seçildi? Ankara'ya ulaşan istihbarat raporlarına göre, PKK kalkışma girişimi için Suriye sınırında bulunan Cizre'yi özellikle seçti. Çünkü Cizre'nin karşısındaki Suriye'nin kamışlı kentine PKK'nın uzantısı PYD hakimdi. Plana göre Cizre'nin Suriye sınırındaki üstünlük PKK'ya geçecek ve Kamışlı ile Cizre birbirine yakınlaştırılacaktı. Bu nedenle Cizre'de Suriye'de olduğu gibi şehir savaşı hazırlandı.

Açılım sürecinde PKK'nın dağ kadrosundan 30 terörist Cizre'ye indi. PKK'lıların halkla bağ kurması ve halk içinde iletişim ağı oluşturması amaçlandı. Örgütün siyasallaşması ve gerektiğinde halkı kullanabilmesi hedeflendi. Kalkışma Cizre'de başarılı olursa Hakkari'de Şemdinli ve Yüksekova, Diyarbakır'da Silvan ve Şırnak ilçelerine yayılacaktı. 

PKK'lılar örgütün gençlik yapılanması YDG-H için 200 kişi organize etti. 150 ev tünellerle birbirine bağlandı. Evlerin bulunduğu Nur, Cudi, Sur ve Yasef Mahallelerinde hendek kazıldı ve barikatlar hazırlandı. Sokak başlarına da roket atarlı ve kalaşnikoflu militanlar yerleştirildi.

Ancak örgütün hayali 9 günde suya düştü. İstihbarat birimleri, PKK'lıların kullandığı ev ve sokakların haritası çıkardı. Tuzaklanan mayınlı yollar, hendek ve barikatlar bir bir tespit edildi. Ve 4 Eylül'de operasyonun düğmesine basıldı.

Operasyonlar sonunda 60 barikat ile 30 bomba tuzaklı hendek imha edildi. 20 El Yapımı Patlayıcı etkisiz hale getirildi. 800 kilogram patlayıcı madde imha edildi. Örgüt militanlarının üs olarak kullandığı evler yerle bir edildi. 

Çatışmalarda 32 PKK'lı öldürüldü. Öldürülen 2 kişinin PKK'nın dağ kadrosunda üst düzey isimler olduğu öğrenildi. Yine üst düzey YDG-H yöneticilerinden 2 kişi de yakalandı.

Cizre'deki 9 günlük operasyonlarda güvenlik güçleri hiçbir kayıp vermedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P