banner1199

banner1197

Danıştay'dan "türban" kararı

Danıştay 2. Dairesi , Türk Silahlı Kuvvetleri'nde türban serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Karar, 1'e karşı 4 üyenin oyuyla alındı. Daire, iptal istemine ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde verecek.

GÜNDEM 06.12.2018, 12:59 06.12.2018, 18:24

"Türk Silahlı Kuvvetleri'nde türban serbestisi kaldırılsın" talebi karşılık bulmadı.

Milli Savunma Bakanlığı’nca Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nde çok tartışılan bir değişikliğe imza atılmıştı. Düzenlemeyle, TSK'da kadın personellerin türban takabilmelerine imkan tanındı. Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nin "Genel Hükümleri" bölümüne "takabilirler" ifadesi eklendi.

Halkın Kurtuluş Partisi, söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı. Düzenlenen yürütmenin durdurulması istedi.

Daire ilk olarak yürütmeye durdurma talebini inceledi. Müzakereler sonucunda düzenlenenin yürütmesinin durdurulması istemi 1'e karşı 4 üyenin oyu ile reddedildi.

Habertürk'ün haberine göre; Karara muhalefet eden bir üye karşı oy yazısında önemli vurgular yaptı. "Anayasanın 2. maddesinde yer alan 'laiklik ilkesi' varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez." dedi. Türban serbestisini eleştirdi.

Daire daha sonra iptal istemine dair Milli Savunma Bakanlığı ve Danıştay Başsavcılığı’ndan görüş istedi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Daire'ye gönderilen yazıda "özgürlüğün tanınmasını" savundu. Danıştay Savcısı ise görüşünde düzenlemenin iptalini istedi.

Danıştay savcısının görüşünün Daire nezdinde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire'nin iptal istemine ilişkin esas kararını ise önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (1)
Adil Aydın 13 ay önce
Annelerimizin başlarına çuval istemiyoruz. fetö artıklarını temizlemek görevimiz.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P