banner1199

banner1197

Danıştay Trakya'yı kurtardı!

Trakya'da yapılması planlanan bir Nükleer Santral ve beş Termik Santrale, Danıştay izin vermedi. Danıştay, TMMOB'nin açtığı davada, tarım alanına santraller kurulmasını içeren Trakya Bölge Planı değişikliğini oy birliğiyle durdurdu.

GÜNDEM 09.06.2014, 22:09 09.06.2014, 21:10
Danıştay Trakya'yı kurtardı!
Trakya'da yapılması planlanan bir Nükleer ve beş Termik Santral için Danıştay'dan vize çıkmadı.

Danıştay 6. Dairesi, TMMOB'nin açtığı davada, santrallerle ilgili Trakya Bölge Planı'nı durdurdu. Karar oy birliğiyle alındı.

Söz konusu Tarım Bölge Planı, tarım alanlarının "enerji üretim ve depolama" ve "kentsel yerleşme" alanı olarak kullanılmasını içeriyordu. Santrallerin Malkara ve Şarköy'de kurulması isteniyordu. Halk ve kitle örgütleri ise deprem riski ile doğa ve tarımsal üretimin zarar göreceği gerekçesiyle plana itiraz ediyordu.

Danıştay 6. Dairesi, yapılaşma planını daha önce iki kez durdurulmuş ancak karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanmamıştı. Bu Danıştay tarafından verilen üçüncü durdurma kararı oldu. Danıştay, keşif için bir de bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi.

Avukat Bülent Kaçar, "Amaçlanan, Trakya topraklarının, doğasının talan edilip, küresel sermayeye ve enerji lobisine açılmasıdır. Bu karar hukukun zaferidir, bakanlık gereğini yerine getirsin" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (2)
talip kılavuz 5 yıl önce
efendim eskiden istanbuldan kalkıp izmite giderdik geri dönüştede depet foludu kiraz alır gelirdik şimdi nerde istanbulla izmit birleşmiş o bahçelere fabrikalar yapılmış.o güzelim tarım alanları yok olmuş onun için allah bizi cezalandırıyor.bu sene ne kaysı fındık yani meyva yok anlayın.
dilber kayış 5 yıl önce
birkaç yıl önce malatya ayvalıda tarlalara cılban otu ekenlere devlet metrekare başına pirim veriyormuş hayvan yemiymiş. nohut bugday vb. gibi baklagillere vermiyor. oysa bunların sapı çöpü saman halinde hayvan yeni olarak kullanılabiliyor. saf köylüm cebim para görsün diye cılbanı ekmiş bilmiyorum ama topraga zararıda varmış. biz ekmeyelim dışarda satın alalım küresel dünya politikası
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P