banner1199

banner1197

Deniz Baykal'dan Abdullah Gül'e yanıt geldi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "günlük siyasete girmeyeceğim" açıklamalarına CHP Milletvekili Deniz Baykal'dan yanıt geldi. Baykal, "Sayın Gül’ün böyle bir olasılığı kararlı bir tavırla reddeden bir tutum içinde olmadığı ortaya çıktı" diye konuştu.

GÜNDEM 06.05.2017, 11:35 06.05.2017, 16:21
Deniz Baykal'dan Abdullah Gül'e yanıt geldi

CHP'li Deniz Baykal'ın bu açıklaması üzerine yaşanan tartışmaya, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "günlük siyasete girmeyeceğim" diye yanıt vermişti.

Abdullah Gül’ün açıklamasına da Deniz Baykal’dan yanıt geldi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a konuşan Baykal, Gül'ün açıklamalarının AKP'deki kaygıları giderme niyetinde olmadığını söyledi.

"GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI: Gül’ü sorduğunuzda ben siyasi nezaket ve saygı anlayışı içinde “Böyle bir niyeti varsa ve yüzde 49’un duyarlılıkları ile kendisini bağlantılı kılabiliyor ise o zaman gereken yapılır, onun bileceği iştir” dedim. Sayın Gül’ün yaptığı açıklamadan benim çıkardığım sonuç şu: Adalet ve Kalkınma Partisi çevrelerinin biraz kaygıyla karışık olarak gündeme getirdikleri olasılık o kadar da boşuna değilmiş. Yani Sayın Gül’ün böyle bir olasılığı kararlı bir tavırla reddeden bir tutum içinde olmadığı ortaya çıktı."

Baykal, Gül’ün bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasının sorumlusunun kendisi olmadığını söyledi, "Bu tamamen kendi ortamında gelişen bir şeydir." dedi. Gül'ün açıklaması için "öyle anlaşılıyor ki cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bugüne kadar yapılan spekülasyonları ortadan kaldırma niyeti ve kararlılığı içinde değil." yorumunu yaptı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın "Baykal’dan Gül’e yanıt: Aday olmak istiyor gibi" başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

ABDULLAH Gül’ün açıklamasının hemen ardından Deniz Baykal’ı aradım.

Dedim ki:

“Ne diyorsunuz Gül’ün size yönelik söylediklerine?”

*

Baykal’ın söyledikleri şunlar:

*

- SORULDU, SÖYLEDİM: Ben sizin programınızda izlememiz gereken yol haritasını anlattım. Benim çizdiğim yol haritasında ne Sayın Gül ne de o konumdaki bir kişi yer alıyordu. Ben partimin ilkeleri ve anlayışı doğrultusunda en geniş tabanlı bir adayın belirlenmesini önerdim. Abdullah Gül’ü siz bana sordunuz.

*

- SÖYLEDİĞİM ŞUDUR: Gül’ü sorduğunuzda ben siyasi nezaket ve saygı anlayışı içinde “Böyle bir niyeti varsa ve yüzde 49’un duyarlılıkları ile kendisini bağlantılı kılabiliyor ise o zaman gereken yapılır, onun bileceği iştir” dedim.

*

- ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ: Sayın Gül’ün yaptığı açıklamadan benim çıkardığım sonuç şu: Adalet ve Kalkınma Partisi çevrelerinin biraz kaygıyla karışık olarak gündeme getirdikleri olasılık o kadar da boşuna değilmiş. Yani Sayın Gül’ün böyle bir olasılığı kararlı bir tavırla reddeden bir tutum içinde olmadığı ortaya çıktı.

*

- SORUMLU BEN DEĞİLİM: Gül’ün bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasının sorumlusu ben hiçbir şekilde değilim. Bu tamamen kendi ortamında gelişen bir şeydir. Ancak Sayın Gül, öyle anlaşılıyor ki cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bugüne kadar yapılan spekülasyonları ortadan kaldırma niyeti ve kararlılığı içinde değil.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P