banner1199

banner1197

Dış basın Süleyman Şah operasyonunu böyle gördü!

GÜNDEM 22.02.2015, 10:09 22.02.2015, 10:10
Dış basın Süleyman Şah operasyonunu böyle gördü!

Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yapılan 'Şah Fırat' operasyonu dış basın ve yabancı ajanslar tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu.

AFP: Türk birlikleri IŞİD’in kontrolünde olan Suriye topraklarındaki Osmanlı türbesinde görev yapan askerlerini tahliye etti. 700 askerden oluşan Türk birlikleri cumartesi gecesi Suriye topraklarına girerek IŞİD’in tehdidi altındaki askerlerini ülkeye geri getirmek üzere operasyon yaptı.

Reuters: Türk ordusu 39 tankın da dahil olduğu 100 askeri araçla Suriye’ye girerek gece saatlerinde başlattığı operasyonla Süleyman Şah Türbesi’ndeki askerlerini tahliye etti. Operasyonu Başbakan Davutoğlu açıkladı.

AP: Türkiye gece yarısı Suriye’ye başlattığı operasyonla Osmanlı türbesini koruyan askerlerini tahliye etti. Ordudan yapılan açıklamada bir askerin ‘kaza sonucu’ hayatını kaybettiğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu ise türbenin Suriye’de yeni bir yere nakledileceğini söyledi.

New York Times: Türk ordusu Suriye’ye başlattığı askeri operasyonla, bir süredir IŞİD’in kuşatması altında olan Süleyman Şah Türbesi’ni Türkiye’ye getirdi ve burayı koruyan askerlerini tahliye etti.

BBC: Türkiye Süleyman Şah Türbesi'ni tahliye etmek için Suriye'ye girdi. Tankların da dahil olduğu büyük bir konvoy, Süleyman Şah'tan geri kalanları ve türbeyi koruyan askerleri geri getirdi.  
CNN: Yaklaşık 40 Türk askeri tarafından korunan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi devam eden güvensizlik ortamı nedeniyle boşaltıldı. Türbe Suriye'de bulunmasına rağmen Türk toprağı olarak sayılıyordu. (Hürriyet)

The Guardian: “Türk askerleri Süleyman Şah Türbesi’ni koruyan askerleri tahliye etmek için Suriye’ye girdi” başlığıyla duyurdu. Gazete Türk yetkililerden alınan bilgiye göre operasyon sırasında bir askerin şehit düştüğünü belirtti. Cumartesi günü geç saatlerde başlayan operasyonun Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusunun dedesi Şah Fırat’ın Türbesi’nin tahliyesi amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi. Gazete Başbakan Davutoğlu’nun “Türbe başarıyla Suriye’de Türkiye’nin kontrolündeki başka bir noktaya taşındı” açıklamalarına yer verdi.

The Daily Mail: “Türkiye Suriye’de Osmanlı türbesi koruyan askerlerini tahliye etti ve türbe ‘yeni yerine’ taşındı” başlığıyla verdi. Türkiye’nin 600 kişilik asker ve 100 tankla Suriye’ye girdiği ifade edilen haberde, Süleyman Şah Türbesi’nin Suriye’deki iç savaş başladığından bu yana 40 kişilik Türk askeri tarafından korunduğu belirtildi. Operasyonun detaylarının da verildiği haberde, türbenin bulunduğu yerdeki Türk askerinin bugüne kadar risk altında olduğu da ifade edildi.

Sky News, ITV gibi diğer İngiliz kanalları da haberi son dakika gelişmesi olarak ekranlarına yansıttı.

DER SPİEGEL:
Alman Spiegel dergisi Suriye’nin Türkiye’yi “Şah Fırat” operasyonu hakkında devlet televizyonu üzerinden yayınladığı açıklamaya geniş yer verdi.

Dergide yer alan haberde Suriye devlet televizyonundan Türkiye için ‘Ankara bu olayın sonuçlarından sorumludur’ açıklamasının yapıldığı ve operasyonun Suriye tarafından ‘saldırı’ olarak nitelendirildiği yazıldı. Ayrıca haberde, operasyonun İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu’na bildirilmiş, fakat olur alınmadan harekete geçilmiştir iddiasına da ver yerildi. Haberde; Suriye’nin yaptığı açıklamada türbeye olası IŞİD tehdidinin abartıldığı vurgulanırken, ‘Türkiye ile İŞİD arasındaki bağların derine dayandığı’ bu yüzden de türbeye bu zaman kadar saldırı olmadığı da iddia edildi. (DHA)
Yorumlar (2)
Tanhu KAGAN 5 yıl önce
herhangi bir savas,yenilgi olmamisken, bir turk topragi nasil birakilir kacilir ya! bunu
birisi bana aciklasin!(ozellikle akp'liler)
Tarik 5 yıl önce
türkiye korktugu icin kendi topragini terketti, tarihe kara bir sayfa düsüldü.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P