banner1199

banner1197

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Pentagon başkanını dinlemiyorsa sonuçta bizi ilgilendirir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'YPG'ye silah verilmeyeceğini' söylediğini belirterek, "Pentagon kendi başkanını dinlemiyorsa sonuçta bizi ilgilendirir. Çünkü oraya verilen silahlar bize bir tehdittir" dedi.

GÜNDEM 30.11.2017, 11:54 30.11.2017, 13:38
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Pentagon başkanını dinlemiyorsa sonuçta bizi ilgilendirir

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Dışişleri Bakanlığı üçlü toplantısı yapıldı.

Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Bir gazetecinin MGK kararlarına atıfta bulunarak Afrin'e bir operasyon ihtimali olup olmayacağına yönelik sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, MGK'nın Türkiye'ye yönelik tehditler ve buna karşı nasıl tedbirler alınacağının değerlendirildiği bir platform olduğunu ve hükümete de tavsiyelerde bulunduğunu anlattı. Kendisinin de katıldığı kurul toplantısında özellikle Afrin bölgesinden gelen tehdidi de değerlendirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, söz konusu bölgeden Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde orada bulunan Türk askerine ve sınırları aşarak Türkiye'ye çok sayıda tacizler geldiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Nasıl daha önce Fırat Kalkanı Operasyonu bölgesinde Kilis’e ve bölgeye tehdit geldiği zaman hiç tereddüt etmeden o bölgeye girdiysek, DEAŞ’ı temizlediysek, Afrin veya başka bir bölgeden de Türkiye’ye yönelik tehdit geldiği zaman hiç bir tereddüt göstermeden oralara gireriz, oraları teröristlerden temizleriz. Yani Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bir gece ansızın gelebiliriz, girebiliriz." diye konuştu. 

Çavuşoğlu, bu çerçevede ilgili kurumların görevinin de her zaman hazır olmak olduğunu ifade etti. 

'Pentagon kendi başkanını dinlemiyorsa...'

Bakan Çavuşoğlu, Pentagon'un YPG'ye verilen silah yardımının devam ettiğiyle ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine de ABD Başkanı Trump’ın bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, 'bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini' söylediğini hatırlattı. Çavuşoğlu, "Biz ABD’nin iç işlerine karışmayız ama Pentagon kendi başkanını dinlemiyorsa sonuçta bizi ilgilendirir. Çünkü oraya verilen silahlar bize bir tehdittir ama bu biraz da ABD’nin iç meselesidir. ABD gibi önemli bir ülkenin başkanının sözünün tutulması gerekiyor. Biz Türkiye olarak buna çok önem veriyoruz. Biz verdiğimiz her sözü tutarız." diye konuştu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P