banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin skandal kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Amerika'ya sağduyu çağrısı yaptı. Barış Pınarı Harekatı ve S-400 alımı nedeni ile Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı, ABD senatosunun Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yaptı

GÜNDEM 12.12.2019, 01:44 12.12.2019, 11:56
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin skandal kararına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada senatoda kabul gören yaptırımların nedeni olarak "Uzun zamandır itinayla hazırlanan projeye indirdiğimiz ağır darbeden kaynaklanan derin hayalkırıklığı" ifadesi kullandıldı.

Bakanlık, Kongre'de iç siyasi hesaplarla yürütülen ve desteklenen girişimleri, "Türkiye'nin milli güvenliği ile ilgili egemen kararlarına saygısızlığın br
ir tezahürü" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Bu girişimler, Türk-ABD ilişkilerine zarar vermenin ötesinde bir işlev görmemektedir.
 
Temsilciler Meclisi’nin 29 Ekim’de kabul ettiği benzer içerikli bir yasa tasarısına gerekli tepkiyi vermiştik. Bu kez Senato’nun gündemine alınmaya çalışılan tasarı, yaptığımız izahatların anlaşılmak istenmediğini gösteriyor." denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Amerikan kongresini "aklıselimle" hareket etmeye çağırdı.

Açıklama şöyle;

Barış Pınarı Harekatımız ve S-400 sistemi gerekçesiyle ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde hangi saiklerle kabul edildiğini biliyoruz. Bunun nedeni, uzun zamandır itinayla hazırlanan projeye indirdiğimiz ağır darbeden kaynaklanan derin hayalkırıklığıdır.

Son dönemde Kongre’nin her iki kanadında iç siyasi hesaplarla yürütülen ve Türkiye aleyhtarı malum çevrelerce de desteklenen girişimler, milli güvenliğimizle ilgili egemen kararlarımıza saygısızlığın yeni bir tezahürüdür. Bu girişimler, Türk-ABD ilişkilerine zarar vermenin ötesinde bir işlev görmemektedir.

Temsilciler Meclisi’nin 29 Ekim’de kabul ettiği benzer içerikli bir yasa tasarısına gerekli tepkiyi vermiştik. Bu kez Senato’nun gündemine alınmaya çalışılan tasarı, yaptığımız izahatların anlaşılmak istenmediğini gösteriyor.

ABD Kongresini, Türk-ABD ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak geçtiğimiz haftalarda en üst düzeyde teyit edilen ortak hedeflerimize zarar vermeyecek yapıcı bir tutum benimsemeye ve aklıselimle hareket etmeye çağırıyoruz.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P