banner1199

banner1197

Dışişleri'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren pankartlar ilgili karara sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, 25 Mart tarihinde İsviçre’de düzenlenen gösteride Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürme çağrısında bulunan pankartın açılmasına ilişkin soruşturma kararı hakkında yöneltilen soruya cevap verdi.

GÜNDEM 09.05.2017, 15:49 09.05.2017, 16:18
Dışişleri'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren pankartlar ilgili karara sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsviçre'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren pankartla ilgili karara sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu şunları söyledi:

İsviçre’nin Bern kentinde bölücü terör örgütü mensuplarının Sosyal Demokrat Parti ile birlikte 25 Mart günü düzenledikleri gösteride Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kastetme çağrısında bulunan bir pankartın asıldığı hatırlanacaktır. 

Bu endişe verici gelişmenin ardından İsviçre’de bu konuda biri idari diğeri cezai olmak üzere iki soruşturma açılmıştır. 

Basında yer alan haberlere konu olan, “gösterinin düzenleyicilerinin sözkonusu pankartla ilgili olarak suçlanmayacağına” ilişkin kararın idari soruşturma sonucunda varılan karar olduğu anlaşılmaktadır. 

Esasen cezai soruşturmaya kıyasla yaptırımları itibariyle daha düşük önemde bir soruşturma olsa da idari soruşturma sonucunda gösteriyi düzenleyenlerin yükümlülüklerini yerine getirdiği görüşüne varılmasını hayret ve esefle karşılıyoruz. 

Bu kararın İsviçre’de benzer suçların işlenmesini teşvik edici etki yaratacağı ve suçluları cesaretlendireceği açıktır. Nitekim, ısrarlı girişimlerimize rağmen esas önem taşıyan cezai soruşturmadaki sürecin de yavaş işlemesinin suçun teşviki noktasındaki vahim yansımasını en son Zürih Başkonsolosluğumuza yönelik saldırıda bir kez daha görmüş bulunmaktayız. 

Bu çerçevede, İsviçre makamlarından cezai soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılarak suçluların hakettikleri cezalara çarptırılmalarını beklediğimizi, bir başka ülkenin Cumhurbaşkanının hayatına kastetme çağrısında bulunan bu tür kabul edilemez eylemlerin tekrarının önlenmesinin, şiddetin engellenmesinin yanısıra, hukukun üstünlüğünün sağlanması açısından da büyük önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isteriz.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P