banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Diyanetten Kutlu Doğum Haftası açıklaması

Diyanet iddialarla ilgili açıklamasında "Başkanlığımız, her sene bir bilgi, aydınlanma ve irfan ziyafetine dönüşen Kutlu Doğum Haftası'nın istismar edilmesine, kuralsızca eleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha göstermeyecektir. 28 Şubat süreçlerinde eleştirilen, 27 Nisan bildirilerine konu edilen Kutlu Doğum’un karanlık bir terör ve din istismarı hareketi olan FETÖ ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 21.04.2017, 14:48
Diyanetten Kutlu Doğum Haftası açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene bir bilgi,  aydınlanma ve irfan ziyafetine dönüşen Kutlu Doğum Haftası'nın istismar  edilmesine, kuralsızca eleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha  göstermeyeceklerini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı  açıklamada, bugün bir gazetenin manşetinde yer alan "Kutlu Doğum Haftası'nın bir  FETÖ projesi olduğu ve buna rağmen halen Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından  savunulduğu" yönündeki haberin gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu haberin, 30 yıldır görev yapan bütün Diyanet  İşleri Başkanlarına ve teşkilat çalışanlarına yöneltilen çirkin bir yalan ve  iftira niteliğinde olduğu aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Bu haber, Kutlu Doğum haftalarında yurdumuzda ve yurt dışında  Peygamber sevgisiyle salonları dolduran gönülleri rencide etmiştir. Haberi  desteklemek için manşetten yayınlanan ve internet ortamında yayılan fotoğrafların  Başkanlığımıza ait Kutlu Doğum Haftası organizasyonları ile alakası  bulunmamaktadır. Haberde, bugün hayatta olan 7 Diyanet İşleri Başkanımızdan  hiçbirine müracaat edilmeden, Başkanlığımız yetkililerinden bilgi alınmadan indi  görüşlerle hareket edilmesi, yüzeysel ve tarafgir bilgilere yer verilmesi açık  bir garabettir."

"BU HAFTA, MEVLİT KANDİLİ'NİN ANCAK MÜTEMMİMİDİR"

Kutlu Doğum Haftası'nın, Diyanet İşleri Başkanlığının kendi  inisiyatifiyle ve kanunların verdiği yetkiyle ortaya çıktığına dikkat çekilen  açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Kutlu Doğum, 28 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş, 'Hazreti  Peygamber’i anmaktan anlamaya' düsturuyla gelişmiş ve milletimizin yakın  tarihinde yer etmiş bir haftadır. Başkanlığımızın Türkiye’deki ilahiyat  birikimiyle istişare ederek planladığı ve yürüttüğü bu uygulamanın, Sevgili  Peygamberimizin rahmet mesajlarını toplumumuzun her kesimine ve gönül  coğrafyamıza ulaştırmaktan başka hiçbir gayesi olmamıştır. 28 Şubat süreçlerinde  eleştirilen, 27 Nisan bildirilerine konu edilen Kutlu Doğum’un karanlık bir terör  ve din istismarı hareketi olan FETÖ ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur."


"Başkanlığımız Kutlu Doğum Haftası'nı Mevlit Kandili'ne alternatif  olarak ihdas etmiş değildir." denilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bu hafta, Mevlit Kandili'nin ancak mütemmimidir. İslam dünyası ile eş  zamanlı olarak idrak ettiğimiz mübarek Mevlit Kandili, Resul-i Ekrem’in dünyayı  teşrifini şükürlerle andığımız, ona olan sevgimizi ve ihtiramımızı ifade  ettiğimiz dini bir gecedir ve milletimiz tarafından coşku ile kutlanmaya devam  edecektir. Halbuki Kutlu Doğum Haftası, Sevgili Peygamberimizi doğru anlamak,  onun sünnetini bugüne taşımak, onun hayat tarzını çocuklarımıza ve gençlerimize  tanıtmak, günümüz problemlerine nebevi referanslarla çözüm aramak amacıyla ortaya  çıkmış ilmi bir haftadır. Yaygın eğitim faaliyeti şeklinde tasarlanan bu  haftanın, dinin asıllarına sonradan eklemelerde bulunmak gibi bir gayesi  olmadığından bidat olarak nitelenmesi son derece anlamsızdır.


"BİRLİĞE, BARIŞA VE KARDEŞLİĞE YATIRIM YAPAN BİR HAFTA"

"Milletimizi millet yapan ve bu aziz milletin her ferdini bir araya  getiren en büyük sevgi, Peygamber sevgisidir." ifadesi kullanılan açıklamada,  şunlar kaydedildi:


"İçinden geçmekte olduğumuz hassas dönemde Hazreti Muhammed’e sevdalı  olan bu ülke insanına onu anmaktan ve tanımaktan vazgeçmesini önermek, tam  manasıyla bir idrak tutulmasıdır. Hem yurdumuzun dört bucağı hem de yurt  dışındaki millet varlığımız için bu hafta, Hazreti Peygamber’in sünneti ışığında  milli ve manevi değerlerimizi güçlendiren, ufkumuzu tazeleyen, kimliğimizi  pekiştiren, asimilasyonu önleyen, birliğe, barışa ve kardeşliğe yatırım yapan bir  haftadır.

Başkanlığımız, her sene bir bilgi, aydınlanma ve irfan ziyafetine  dönüşen Kutlu Doğum Haftası'nın istismar edilmesine, kuralsızca eleştirilmesine  ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha göstermeyecektir."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P