banner1199

banner1197

DMD'li Kadir yaşıtları gibi okula gitmek istiyor

Dünya üzerinde 3 bin 500 erkek çocuğundan biri hızla ilerleyen Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile doğuyor. Yürüyemiyorlar, koşamıyorlar ve eğitim hayatlarına devam edemiyorlar. Muhammed Furkan onlardan biri.... Furkan'ın evine konuk olduk. Berfin Bakay'ın özel haberini

GÜNDEM 03.12.2019, 21:36 03.12.2019, 22:14
DMD'li Kadir yaşıtları gibi okula gitmek istiyor

Türkiye'de 10 milyona yakın engelli vatandaş bulunuyor. 6 bin engelli ise DMD kas hastası. DMDli çocuklar  geç yürüyor, geç konuşuyorlar... Ortalama 10 yaşında da tekerlekli sandalye kullanmaya başlıyorlar.

DMD kas hastası çocuklar, okulların fiziki koşulları uygun olmadığı için eğitim hayatlarını yarıda bırakmak zorunda kalıyorlar.

Kadir 15 yaşında. Yaşıtları gibi, okula gitmek istiyor. Dışarıda vakit geçirmek istiyor. Ancak pek mümkün değil.

Türkiye'de iki tane kas hastalıkları merkezi bulunuyor, İzmir ve Antalya'da. Kadir, bütün engelli arkadaşları için kas hastalıkları merkezi kurulmasını istiyor.

Senede 90 gün fizik tedaviyi devlet karşılıyor. Ama kas hastalığına sahip engelli bireylerin daha çok fizik tedaviye ihtiyacı var.

Aileler fizik tedavi süresinin uzatılması gerektiği görüşünde. Ailelerin bir talebi de yurt dışında yapılan ilaç denemelerinin Türkiye'de de yapılması... 

Ayşe  Akbalık, oğluyla dışarı çıktığı zaman yaşadığı zorluklara da dikkat çekiyor.

HABER: BERFİN BAKAY-KAMERA: ŞENGÜL DERİN

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P