banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Doğu Perinçek: Montrö ve Lozan, Türkiye'nin temel senetleridir

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek Habertürk'te katıldığı canlı yayında Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 25.12.2019, 17:02
Doğu Perinçek: Montrö ve Lozan, Türkiye'nin temel senetleridir

Perinçek, Habertürk'te katıldığı canlı yayında Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Perinçek, ""Montrö, Lozan'la birlikte, Türkiye Cumhuriyeti'nin dayandığı iki uluslararası temel senetlerden biridir. Yani Türkiye, uluslararası hukukta, Lozan'a ve Montrö'ye dayanır." dedi.

Perinçek'in açıklaması şöyle;
"Montrö, Lozan'la birlikte, Türkiye Cumhuriyeti'nin dayandığı iki uluslararası temel senetlerden biridir. Yani Türkiye, uluslararası hukukta, Lozan'a ve Montrö'ye dayanır. İki ay önceden fesih hakkı vardır 1936 yılında Montrö anlaşması yapıldı. Sözleşmenin, 1956 yılına kadar 20 yıllık süreci vardı. O 20 yıl dolmadan önce taraflardan biri, müracaat edebilirdi. Öyle bir başvuru olmadı daha sonra da 2 ay önceden başvurarak bu sözleşme feshedilebilir ve feshedilince yeni bir sözleşme için yine toplanılır. Eğer taraflar anlaşamazsa bu sefer uluslararası hukuk kurumlarının da katıldığı bir uluslararası süreç başlar. Tabi bu Türkiye'nin elinden Montrö'yle kazandığı çok büyük imkanların kaçması, gitmesi demektir.  Montrö'yle oynamak kadar vahim, Türkiye'nin geleceğine ve kaderine karşı daha büyük bir politika yoktur. Çünkü Montrö'yü incelediğimiz zaman Karadenize kıyısı olan ülkelerin güvenliğini ve Türkiye'nin güvenliğini koruyan bir anlaşma"

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P