banner1198

banner1199

banner1197

Doğu Perinçek: Türkiye, PKK'yı bitirmek için bölge ülkeleriyle işbirliğine gitmeli ve derhal İncirlik'i kapatmalı

Vatan PartisiLideri Doğu Perinçek, Amerika'nın Suriye politikasını ve bölgedeki hamlelerini değerlendirdi. Vatan Partisi Lideri, PKK'nın kökünü kazımak için Suriye ile işbirliği vurgusu yaptı. Amerika'mnın Türkiye karşıtı hamlelerine cevap olarak "İncirlik üssü kapatılmalı" dedi.

GÜNDEM 08.10.2019, 16:46 08.10.2019, 23:46
Doğu Perinçek: Türkiye, PKK'yı bitirmek için bölge ülkeleriyle işbirliğine gitmeli ve derhal İncirlik'i kapatmalı

Tüm gözler Fırat'ın Doğusuna yapılacak operasyondayken Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, gelişmeleri değerlendirdi.


Sputnik'e konuşan Vatan Partisi Lideri, Amerika'nın operasyon öncesi yaptığ hamleler ve Türkiye'nin izlemesi gereken yol haritası hakkında konuştu.

Perinçek, Suriye ile işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

DOĞU PERİNÇEK: TÜRKİYE’NİN ELİNDE PKK’YI BİTİRMEK İÇİN TARİHİ FIRSAT VAR, BU FIRSAT SURİYE’YLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik kararlılığının ABD’ye geri adım attırdığına vurgu yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek  “ABD, silahla geldiği Batı Asya’dan silahla gönderiliyor. Pılısını pırtısını toplayıp okyanusun ötesine dönüyor. 1991 ve 2003 yıllarında iki kez Irak’ı işgal etti ve böldü. Irak’ın kuzeyinde ikinci bir İsrail devleti kurmaya kalktı. Aynı şekilde, 2010’dan sonra Suriye devletini tasfiye etmek için orada bir üç savaş kışkırttı, Türkiye’nin içinde PKK’yı destekledi ve İran’ı tehdit etti. Ancak gelinen noktada, Suriye’nin kahramanca mücadelesi, Türkiye’nin kendi sınırlarındaki PKK’yı hendeklere gömmesi ve gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatlar, Yemen ve Irak’ın direnişi sonucu ABD evine dönmek zorunda kaldı. Burada silahlı mücadelede kararlılık göstermek büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki harekat kararlılığı, ABD’yi bölgeden çekilmeye itmiştir. Şimdi Türkiye’nin önünde PKK’nın kökünü kazımak gibi tarihi bir fırsat var. Türkiye’nin bu tarihi fırsatı doğru değerlendirmesi Suriye hükümetiyle işbirliği yapmasına bağlı. Tek başına 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturmak çözüm değildir. Yapılması gereken PKK ve IŞİD gibi terör örgütlerini bölge ülkeleriyle birlikte vereceğimiz silahlı mücadeleyle temizlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘GÜVENLİ BÖLGE SORU VE SORUNLARI BERABERİNDE GETİRİR, ÇÖZÜM BÖLGE ÜLKELERİNİN ORTAK SİLAHLI MÜCADELESİ’

Türkiye’nin Suriye’de kurmayı planladığı güvenli bölgenin çeşitli soru ve sorunları beraberinde getireceğine işaret eden Perinçek ”Türkiye’nin Suriye’yle anlaşmaksızın kuracağı bir güvenli bölge, o bölgenin hangi devletin egemenliğinde olacağı veya hangi silahlı gücün söz sahibi olacağı veya hangi hukukun geçerli olacağı gibi önemli sorular doğurur. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi Türkiye’nin orada yapacağı meskenlere kimin tapu vereceği bile başlı başına bir soru işaretidir. Suriye bu noktada çok yapıcı bir tavır alarak 14 Eylül’de genel af ilan etti. Bu adımlar göz önünde bulundurularak, soruna kalıcı bir çözüm bulmak lazım. Türk ordusunun bölgeye girmesi şart. Ancak bunu yaparken Suriye’yle işbirliği yaparak PKK’yı bitirmek amacıyla girmeli. Barzani referandumunu bitiren bölgesel işbirliğine, bugün Suriye’nin kuzeydoğusu için de gidilmeli” dedi.

"ABD’YE VERİLECEK EN GÜZEL YANIT SURİYE’YLE TEMAS VE İNCİRLİK’İN KAPATILMASIDIR"

Türkiye’nin ABD’ye karşı adımlar atmasının önemine vurgu yapan Perinçek “Amerika’nın bu tehditlerine verilecek en iyi cevap, Türkiye’nin Suriye ile işbirliğine gitmesi ve İncirlik Hava Üssü’nü derhal kapatmasıdır. Artık ABD, Türkiye’ye düşman pozisyonda ve ABD’den de ‘Türkiye’yi NATO’dan çıkaralım’ diye sesler yükselmeye başladı. Amerika, NATO tatbikatlarında da Türkiye’yi düşman kapsamı içerisinde gösteriyor. Bu pakt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Atatürk’ün de posterlerini düşman hedef sembolü olarak kullandı. ABD, PKK’ya yönelik 30 bin TIR yardım yaparak Türkiye’nin karşısında cephe tuttuğunu ve Türkiye’nin düşmanı olduğunu tescil etmiş bir ülkedir” diye konuştu.

‘TRUMP’IN GÜCÜ TÜRKİYE’Yİ MAHVETMEYE YETMEZ, ASIL MAHVOLAN ABD’

ABD’yi Suriye’den çekilmeye zorlayanın Türkiye’nin kararlılığı olduğuna işaret eden Perinçek “Aslında Trump, Türkiye’nin önünü açmadı. ABD, Türkiye’nin Suriye’ye girme kararlılığı karşısında külahını önüne koydu ve geri adım atmak zorunda kaldı. Kaldı ki Trump hemen Türkiye’ye yönelik ‘sizi mahvederim’ tehditlerine başladı. Benim ona hitaben Twitter’dan yazdığım gibi, Trump ancak kendi ülkesini mahveder, Türkiye’ye gücü yetmez. Mahvolan bir taraf varsa onlar da kendileridir” diye konuştu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P