banner1199

banner1197

Dünya Kupası protestoyla başladı

Brezilya'da Dünya Kupası'nın açılış günü olaylı geçti. Etkinlik için harcanan milyarlarca dolara isyan eden halk, ülkenin dört bir yanında alanlara indi. Sao Paulo, Rio de Janeiro ve Porto Alegre'de halka polis, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Çıkan olaylarda 1'i gazeteci 5 kişi yaralandı.

GÜNDEM 13.06.2014, 16:33 13.06.2014, 15:34
Dünya Kupası protestoyla başladı

Brezilya'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası gergin başladı.

Kupa için milyarlarca dolar harcanmasına isyan eden halk sokaklara indi. Binlerce eylemcinin ortak talebi, kaynakların eğitim, sağlık ve barınma gibi temel ihtiyaçlara ayrılması oldu.

Halk, Brezilya ve Hırvatistan arasındaki açılış maçı esnasında Sao Paulo'daki stadyum çevresinde toplandı.

Eylemciler "Asıl terörist FIFA'dır", "Haklarımız yoksa kupa da yok", "Kupa kimin için?" yazılı pankartlarla yürüyüşe geçmek istedi. Bunun üzerine polis, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Çıkan olaylarda 1'i gazeteci 5 kişi yaralandı.

Eylemler kısa sürede diğer kentlere de sıçradı. Rio de Janeiro ve Porto Alegre gibi kentlerde de eylemciler polis şiddetiyle karşılaştı. Polis, eylemcileri gözyaşartıcı gazla püskürtmek isteyince çatışma çıktı. Bazı eylemcilerin plastik mermiyle yaralandığı bildirildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P