banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Ege Üniversitesi Rektörü Beril Dedeoğlu, Fırat Çakıroğlu’nun katil zanlısının okuldan atılma kararını kaldırttı

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, yeni bir skandala imza attı. Dedeoğlu, ülkücü öğrencilerin lideri Fırat Çakıroğlu’nun katil zanlısı Nurullah Semo hakkındaki öğrencilikten atılma kararını kaldırttı

GÜNDEM 05.05.2017, 10:32 05.05.2017, 10:35
Ege Üniversitesi Rektörü Beril Dedeoğlu, Fırat Çakıroğlu’nun katil zanlısının okuldan atılma kararını kaldırttı

FETÖ bağlantısıyla gündeme gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun skandal bir kararı daha ortaya çıktı. Aydınlık'tan Emrah Taştan'ın haberine göre, Dedeoğlu yönetiminin, Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu bıçaklayarak öldürdüğü belgelenen katil zanlısı PKK’lı Nurullah Semo’nun öğrencilikten atılma kararını kaldırdığı öğrenildi. Çakıroğlu, iki yıl önce PKK’lıların saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Çakıroğlu ailesinin avukatı Mehmet Bahadır Akyüz, karara tepki gösterdi ve itiraz edeceklerini açıkladı.

REKTÖR YILMAZ’DAN MİRAS
Katil zanlısı Nurullah Semo’nun öğrencilikten atılmasıyla ilgili tartışma, olayın yaşandığı dönemde rektör olan Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a kadar dayanıyor. 20 Şubat 2015 tarihinde işlenen cinayetin ardından kurulan öğrenci disiplin soruşturmaları komisyonu Çakıroğlu’nun öldürülmesi olayında katil zanlısı olan Nurullah Semo’nun öğrencilikten atılmasını görüştü. Komisyon, Hukuk Müşavirliği’nin “Olay görüntülere net olarak yansımamış, Nurullah Semo’nun suçu sabit değil, mahkeme kararı yok” değerlendirmesine dayanarak PKK’lı Semo’ya ceza vermeyi reddetti.

YÖK’TEN MÜDAHALE
Ağustos 2016’da göreve başlayan Cüneyt Hoşcoşkun’un rektörlük görevi sırasında, YÖK üniversiteye denetçiler yolladı. Denetçiler, 2016 yılı Aralık ayında terör örgütleriyle bağlantılı eylemlere karışan öğrencilerin neden soruşturulmadığını sordu. Bunun üzerine, Fırat Yılmaz Çakıroğlu cinayeti ve üniversitedeki terör eylemleri ile ilgili özel bir soruşturma komisyonu kuruldu. 5 kişilik komisyon olayı inceledi ve Ocak 2017’de, Çakıroğlu cinayetinden tutuklu olan PKK’lı Nurullah Semo’nun öğrencilikten atılmasına karar verdi. Terör eylemleriyle bağlantısı bulunan 30 civarında öğrenciye de uzaklaştırma ve çeşitli cezalar verildi.

DEDEOĞLU DEVREYE GİRDİ
Ancak 28 Şubat 2017’de Hoşcoşkun görevden alınarak yerine Beril Dedeoğlu vekâleten rektörlüğe atandı. Bunun ardından durum tersine döndü. 1 Mart’ta makamına oturan Dedeoğlu’nun ilk işlerinden birisi, kendisinden önceki rektör Cüneyt Hoşcoşkun döneminde kurulan komisyonları dağıtmak ve kararlarını yok saymak oldu. Bu kapsamda katil zanlısı Nurullah Semo’nun öğrencilikten atılmasıyla ilgili karar da kaldırıldı. Komisyon kararı yok hükmünde sayıldı. Aynı şekilde terör eylemlerine katılan diğer öğrencilerle ilgili cezalar da kaldırıldı. Davada halen tutuklu bulunan ve yargılama sürecinde cinayeti işlediği delillerle ortaya konan Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi PKK’lı Nurullah Semo’nun hangi gerekçeyle öğrenciliğe geri alındığı tartışma konusu oldu.

AVUKATTAN SERT TEPKİ
Çakıroğlu ailesinin avukatı Mehmet Bahadır Akyüz, karara tepki gösterdi. Akyüz, “Eski rektör Candeğer Yılmaz döneminde, PKK’lı öğrencilere imkân verilerek bu ortam sağlanmıştı. Ege Üniversitesi adeta terör örgütünün kurtarılmış bölgesi haline getirilmişti. Bu kişilerin üniversiteye geri alınması, yeni olayların yaşanmasına neden olabilir. Bizim görüşümüz, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin eğitim hakkına saygı duyulması ve üniversitede bu ortamın sağlanması. Ancak bu kişiler öğrenci değil, terör örgütünün militanları. Eğer doğruysa bu kararla ilgili hemen gerekli yerlere itirazlarda bulunacağımızı bildirmek istiyorum” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDEN CEVAP YOK
Çakıroğlu’nun katil zanlısı PKK’lı Semo hakkında verilen cezanın kaldırılmasıyla ilgili Ege Üniversitesi Hukuk Müşavirliği’ni arayarak hukuk müşaviri Avukat Reyhan Demir ile görüşmek istedik. Müşavirlik yetkilisi, Demir’in toplantıda olduğunu belirtti. Kendisiyle görüşmek için ısrarlı talebimize rağmen, üniversiteden ve hukuk müşavirliğinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.


SİCİLİ KABARIK
Ahmet Davutoğlu hükümetinde bir dönem AB Bakanlığı yapan Dedeoğlu, FETÖ/PDY terör örgütünün medya kuruluşu olduğu için kapatılan Todays Zaman’ın yazarıydı. Dedeoğlu aynı zamanda FETÖ’ye ait Samanyolu TV ve Mehtap TV’de program yapıyordu. Bu kuruluşlar kapatılınca, Dedeoğlu özgeçmişinden Todays Zaman, Samanyolu ve Mehtap TV ile ilgili bölümleri çıkarttı. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK üyeliğine atanan Dedeoğlu, bölünme açılımı döneminde de akil adamlar heyetinde yer alarak İç Anadolu Bölgesi’nde konferanslara katıldı. Dedeoğlu, rektörlüğe gelir gelmez, kendisinden önceki rektör Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun tarafından göreve getirilen 9 fakülte dekanını görevden alarak, öncekileri geri getirmişti. Dedeoğlu’nun atadığı isimler arasında Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye kumpas kurulması sürecinde önemli rol üstlenen Fen Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı da bulunuyordu. Kazancı, FETÖ soruşturmasında tutuksuz sanık olunca açığa alınmıştı. Rektör Dedeoğlu, göreve gelir gelmez kendisinden önceki dönemde kurulan ve faaliyetleri henüz tamamlanmamış OHAL komisyonunu dağıtmıştı.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (1)
Resul FIRAT YİĞİT ÇAKIROĞLU 1 yıl önce
Fetonunda Allah belasını versin beril denilen köpeğinde. Allah türkü korusun ve yüceltsin. FIRAT YİĞİT ÇAKIROĞLU ÖLÜMSÜZDÜR. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P