banner1199

banner1197

El konulan ithal araçlar için tarih belli oldu

Gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi nedeniyle el konulan ancak müsadere  kararı verilmemiş araçların iadesi için 31 Temmuz Pazartesi günü mesai saati  bitimine kadar ilgili gümrük idaresine başvurulabilecek

GÜNDEM 09.05.2017, 11:52
El konulan ithal araçlar için tarih belli oldu

Gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi nedeniyle el  konulan ancak müsadere kararı verilmemiş araçların iadesi için 31 Temmuz  Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması  gerekiyor.

Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının, 5607  Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa göre Gümrük Vergilerinin Eksik Ödenmesi  Nedeniyle Elkonulan Kara Taşıtlarının Sahiplerine İadesine İlişkin Usul ve  Esaslar Hakkında Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak  yürürlüğe girdi.

Gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi ve Kaçakçılıkla Mücadele  Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca açılan kamu davalarına konu olması sebebiyle  el konulan taşıtların sahiplerine iadesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen  yönetmelik, 27 Ocak 2017'den önce el konulan, müsadere kararı verilmemiş ve henüz  tasfiyesi tamamlanmamış kara taşıtlarını kapsıyor.

Söz konusu nedenlerle açılan kamu davalarında, Kaçakçılıkla Mücadele  Kanunu'nun ilgili maddesi hükmünden yararlanmak isteyen kişiler, 31 Temmuz  Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar ödemeleri gereken tutarı öğrenmek için  ön tespit dilekçesiyle ilgili gümrük idaresine başvuracak.

Dilekçeyi alan gümrük idaresince, aracın tasfiyesinin tamamlanıp  tamamlanmadığıyla araç hakkında müsadere kararı bulunup bulunmadığı  araştırılacak. Ön tespit dilekçesinin verildiği tarihten itibaren işlemler  sonuçlandırılıncaya kadar tasfiye işlemlerine devam edilmeyecek.

Yapılan inceleme sonucu gerekli şartları sağlamadığı anlaşılan  başvurular, eksikliklerin yine aynı tarihe kadar tamamlanması halinde kabul  edilecek. Başvuru formunun ilgili gümrük idaresine verildiği tarihten itibaren  bir ay içinde ilgili gümrük idaresine ödeme yapılacak. Aracın iadesi kovuşturmayı  yapan mahkemeden istenecek.

Mahkeme tarafından verilen iade kararının ibrazı üzerine araç sahibine  iade edilecek. Aracın muhafazası nedeniyle ortaya çıkan masraflar için başvuru  sahibinden yıllık 250 lira tahsil edilecek. Aracın kaldığı sürenin tam yıl  olmayan kısmı için belirtilen miktar esas alınarak aylık tutar üzerinden  hesaplama yapılacak.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P