banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş düşen Ukrayna uçağının perde arkasını anlattı

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Halil Nebiler'in sunduğu Televizyon Gazetesi programına katılarak, uçak kırım süreci ve İran'a karşı yapılan psikolojik harekatı anlattı.

GÜNDEM 10.01.2020, 13:19
Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş düşen Ukrayna uçağının perde arkasını anlattı

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, kaza kırım sürecinin nasıl işlediğini ve İran'da düşen Ukrayna uçağı kazası hakkında ABD ve diğer ülkelerin yaptığı açıklamaların arka yüzünü  anlattı. 

Karataş, "ABD Başkanı, Ukrayna Devlet Başbakanı, Kanada Başbakanı ve İngiltere tarafından yapılan, uçağın füzeyle düşürülmüş olma ihtimali hakkında açıklamalar var. Uçakla ilgili daha araştırmalar bitmemişken böyle bir açıklama yapmak gerçekten psikolojik harekatın bir parçası,kaza İran'da gerçekleştiği için, İran karakutuyu ister verir ister vermez, insanların aklına bununla ilgili yanlış bir şey gelmesin. Karakutuyla ilgili inceleme imkanları varsa İran tarafından yapılabilir eğer yoksa uluslararası yardım istenebilir. Karakutu araştırması sonucunda uçakta hayatını kaybeden insanların ülkeleriyle, Boeing firmasıyla zaten paylaşılacak. Kaza kırımla ilgili süreç hakkında küçük bir örnek vereyim, ABD Başkanı Trump bir açıklama yaptı, uçağın hislerince vurulduğunu söyledi. ABD'nin birkaç uçak kırımı hakkında bilgi vereyim, herkesin aklında süreç öyle değerlensin. ABD'nin bir F16'sı düşmüştü. Irak'ta uçan uçak pilotu, uçağı Batman'a doğru çevirerek uçağı terk etti. Uçakta Batman'a düştü. İncirlik üssündeki ABD'li ekip ve Türkler kaza kırım incelemesini birlikte yaptı. Ve bu kaza kırımı ben yönettim. Başlarındaki albaya kaza kırım süreci kaç ay sürecek dedim albay ise 3 ay dedi. ABD albayı kaza kırım sürecine 3 ay biçti. Bir F16'nın incelenmesi için, üzerindeki mühimmatın etkisiz hale getirilmesi ve diğer işlemler için 3 ay gerekli dedi. Peki bu süreç nasıl işleyecek diye sorduğumda, olay yeri incelenecek, tüm parçalar tek tek toplanacak ve belki 3 ayı da geçer dedi. Size 15 gün veriyorum dedim. Yani bunu şunun için söylüyorum, F16 kazasında yolcu ölmedi, pilot paraşütle atladı ve ABD albayı bu kaza kırıma 3 ay süre biçti. Ben 15 gün süre verince tamam dedi ama 1 ayda anlaştık. Çünkü amaçları, kaza araştırma amacıyla bölgeye yerleşmek ve bölgede başka şeyler yapmaktı. Bakın bir yolcu uçağı için aylarca yıllarca bütün parçalar birleştirelerek inceleniyor. 

Net olarak söylersek, yapılan açıklamaların kesinlikle bir önemi yok. Şahsi düşüncelerimi söyleyeyim, İran'ın, ABD'ye karşı yaptığı üs saldırısını ikinci plana atmak için yapılmaya çalışılan bir psikolojik harekattır. Bunu çok net olarak söyleyebilirim. Çünkü İran'ın yaptığı hareket çok nadir görülen bir hareket. ABD, böyle bir misilleme beklemiyordu, bunun karşılığında İran'ı küçültmek için ölen olmadı, sadece küçük bir helikopterimizde hasar var, İran'ın füzeleri çalışmadı gibi açıklamalarla yapılan bu misillemeyi ikinci plana itmeye yönelik olarak bir psikolojik harekat" diyerek durumu değerlendirdi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P