banner1199

banner1197

Ergenekon davasının gerekçeli kararı açıklandı

Türk Ordusunun, aydınlarının, yurtsevelerinin hedef alındığı Ergenekon Kumpası'nı hem esastan hem de usulden bozan Yargıtay, gerekçeli kararını açıkladı. 231 sayfalık gerekçeli kararda Ergenekon terör örgütünün varlığı konusunda somut delillerin olmadığı belirtildi. İşte Mahkemelere ve kolluğa arama-dinleme konusunda da ders veren gerekçeli karardan satır başları.

GÜNDEM 24.04.2016, 13:48
Ergenekon davasının gerekçeli kararı açıklandı

Ergenekon kumpasında, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi gerekçeli kararı açıkladı.

231 sayfalık kararda, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği hüküm, usül ve esas yönünden çürütüldü.

Ergenekon davasında hem esas hem de usul hataları yapıldığına karar veren Yargıtay gerekçeli kararda yerel mahkemenin 'Ergenekon terör örgütünün varlığını sabit kabul ettiği' belirtildi. Örgütün ne zaman, nerede ve kimler tarafından kurulduğunun somut bilgilerle tespit edilemediğine vurgu yapıldı. 

Gerekçede, hakimlerin yasalara aykırı kanıtlara göz yumarak tarafsızlıkları konusunda haklı şüphe oluşması, usule ve yasaya aykırı görülüp bozma nedeni sayıldı.

Bozmaya gerekçe kararda İşçi Partisi'nde ele geçirilen CD'deki Yargıtay krokisi de yer alıyor. Aramadan 8 gün önce Taraf gazetesinin Ankara-İstanbul büroları arasında fakslandığı hususundaki iddiaların araştırılmadığına dikkat çekildi.

 Ayrıca Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanmaması da Anayasa'ya aykırı bulundu.

İşte Yargıtay üyelerinin jet hızıyla yayınladığı gerekeçeli karardaki bazı satırbaşları:

-Danıştay davası ile Ergenekon Terör örgütü olarak isimlendirilen dava sanıkları hukuki ve fiili bağlantının varlığınınn somut delillerle ispat edilmeden bu davalar birleştirildi

-2937 sayılı MİT kanunu'nın 29. maddesine aykırı davranmak suretiyle emeki MİT mensubu Mehmet Eymür'ün tanık olarak dinlenmesi ve beyanlarının hükme esas alınması da usul ve yasaya aykırı.

-Duruşmalar, usul kurallarına uygun yürütülmedi, Sanıklar, "Makul sürede yargılanma hakkı"ndan yararlanamadı, Delillerin elde edilem şekli, hukuka uygun yürütülmedi.Gizli tanıklara soru sorulmasına engel olunması da bir bozma nedenidir.

-Mehmet Şener Eruygur uzman bir hastanede gözlem altına alınmalıydı. İyileştiğinde yargılanmasına başlanmalıydı. Yapılan usul ve yasaya aykırı.
Gerekçeli kararda, mahkemelere ve kolluğa gözaltı, arama, dinleme, dijital delillerin toplanması konularında usul dersi verildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P