banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Eski AKP'li vekil İlhan İşbilen çapraz sorguda konuştu

Fetullahçı Terör Örgütü’yle ilgili, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 73 kişi hakkında açılan ‘çatı davası’nın bugünkü duruşmasında sanıklardan eski AKP Milletvekili İlhan İşbilen kendisine yöneltilen, ‘Fetullah Gülen’i terör örgütü lideri kabul ediyor musunuz?’ sorusuna ‘Hayır, etmiyorum’ diye cevap verdi. İşbilen, Ahmet Davutoğlu'nun da Gülen'in evinde 4,5 saat kaldığını söyledi

GÜNDEM 23.11.2016, 23:35 23.11.2016, 23:50
Eski AKP'li vekil İlhan İşbilen çapraz sorguda konuştu
Olcay Kabaktepe / Aydınlık


Aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu 73 sanıklı ‘FETÖ çatı davasının’ ikinci duruşması bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya tutuklu sanıklardan Hidayet Karaca ile Kazım Avcı SEGBİS yoluyla katılırken, diğer tutuklu sanıklar Dilaver Azim, İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdulkadir Aksoy ve Alaeddin Kaya duruşmada hazır edildiler. Dünkü duruşmada daha önce savunma yapan eski AKP milletvekili İlhan İşbilen’in çapraz sorgusu yapıldı. İlk soruyu soran Hidayet Karaca İstanbul’da alındığı belirtilen bir ifadede İlhan İşbilen’e Ali Babacan’a BDDK’ya götürülmek üzere bir mektup verdiğinin iddia edildiğini belirtilerek “Ben böyle bir mektup verdim mi?” diye sordu. İşbilen ise “Ben öyle bir mektup götürmedim” cevabını verdi.

DAVUTOĞLU VE AİLESİ GÜLEN’İN EVİNDE KALDI
Mahkeme Başkanı Selfet Giray ise, İşbilen’e Amerika ziyaretlerinin sebebini sordu. İşbilen ise, “Oraya devlet olarak, milletvekilleri olarak gidilirdi. Davutoğlu’nun ailesi ile birlikte 4 - 4 buçuk saat Gülen’in evinde kaldığını biliyorum. 4 yıl içinde oraya herkes uğradı geçti. AKP’nin kendisine çok ciddi teveccühü vardı, ondan gidiliyordu” dedi. Giray’ın Vatikan’a neden gidildiğini sorması üzerine İşbilen, “Dinler arası diyalog, sonradan Cumhurbaşkanı, Başbakan tarafından resmiyete döküldü. Bunun devlet eliyle yapılması için girişim oldu. Erdoğan sanırım 10 yıldır bunu destekliyor. Eline aldı bu işi” diye konuştu.

GÜLEN’İ TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ OLARAK KABUL ETMİYORUM
Duruşmada müştekilerden Önder Gökçekaya ise İşbilen’e, ‘Gülen’i terör örgütü lideri olarak kabul ediyor musunuz?’ sorusunu yöneltti. İşbilen bu soruyu, ‘Hayır etmiyorum’ diye yanıtladı. Bir diğer müşteki Ahmet Tatar da, İşbilen’e TUSKON üyesi olup olmadığını sordu. İşbilen bu soruyu da, “Hayır ama tüm etkinliklerine katılıyordum herkes gibi” diye cevapladı. İlhan İşbilen, müşteki avukatlarından Ersan Barkın’ın, ‘Fetullah Gülen’in varisi misiniz?’ sorusuyla ilgili de, “Bu mümkün değil. Böyle bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

ATİLLA KART’A ‘AĞZINA ALMA’ TEPKİSİ
Çapraz sorgunun ardından İşbilen’in avukatı eski CHP Milletvekili Atilla Kart savunma yaptı. 15 Temmuz’un darbe ve işgal girişimi olduğunu kaydeden Kart, “Bu kalkışma Cumhuriyet’in milli kimliğini de hedef almıştır. Bugün yaşadıklarımızın temeli 2006-2007 yıllarına dayanıyor. Silivri tam bir kumpas dönemiydi” değerlendirmesinde bulundu. Kart savunmasında, Kuddusi Okkır’ın ismini anınca, kumpas şehidi Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “O isimleri ağzına alma” diye tepki gösterdi.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P