banner1199

banner1197

Eski Balyoz Hakimi Ali Efendi Peksak hakkında dava açıldı

Balyoz kumpası davasının eski hakimlerinden Ali Efendi Peksak hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle iddianame hazırlandı. ByLock kullandığı tespit edilen Peksak’ın özel yetkili hakim olarak görev aldığı yargılamaların tümünde örgüt amaçları doğrultusunda hareket ettiği vurgulandı.

GÜNDEM 07.05.2017, 17:36
Eski Balyoz Hakimi Ali Efendi Peksak hakkında dava açıldı

FETÖ'nün yargı yapılanması yönelik soruşturma kapsamında eski Balyoz davası hâkimi Ali Efendi Peksak hakkında dava açıldı.

Kapatılan özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimi Ali Efendi Peksak hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. İddianemede eski hakim hakkında FETÖ üyeliği suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

102 sayfalık iddianamede, darbe kalkışmasından sonra meslekten ihraç edilerek tutuklanan Peksak'ın, kriptolu mesajlaşma programı Bylock’u 2014’teki HSYK seçimlerinden hemen önce telefonuna yüklediği tespit edildi. 

Peksak’ın davaların tüm aşamalarında Fetullah Gülen’in talimatları ve örgütsel amaç doğrultusunda hareket ettiği, çok sayıda hukuksuzluğa imza attığı, ve mağduriyetlere sebep verdiği  vurgulandı.

HSYK Başmüfettişliğince yapılan 'Balyoz soruşturması ve yargılaması sırasındaki usulsüzlüklerle ilgili inceleme ve soruşturmanın' ise devam ettiği ifade edildi.

Balyoz soruşturmasının ilk operasyonu sırasında nöbetçi hâkim olan eski özel yetkili hâkim Peksak, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 41 rütbeli subayı tutuklamıştı.

Peksak, Balyoz iddianamesinin kabul kararını veren özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olarak 24 Temmuz 2010'da, 35'i muvazzaf olmak üzere 42'si general 102 rütbeli subay hakkında yakalama kararı veren heyette yer almıştı.

Peksak, 250'si tutuklu 365 sanıklı Balyoz kumpası davası 21 ay sürmüştü. Peksak, 90'ı general ve amiral 330 sanık hakkında, 13 yıldan 20 yıla kadar değişen hapis cezası veren Hakim Ömer Diken başkanlığındaki mahkeme heyetinin de üyesiydi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (1)
Murtaza Tezbiçer 3 yıl önce
Yenimi anladınız bunun ve diğerlerinin FETÖ' cü olduğunu ? Bu ne zeka yahu ? Valla sizi kıskanmayan ölsün. Bu yaşta bu zeka ...inanılmaz.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P