banner1199

banner1197

Fırat'ın doğusunda Rusya ile ortak operasyon sinyali

Amerika'nın işgali altındaki Fırat'ın doğusunda PKK'ya karşı Rusya ile ortak operasyon sinyali geldi. Almanya yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de verdiği sözleri tutmayan Amerika'yı eleştirdi. Erdoğan, "Rusya ile operasyon olmaz diye bir şey yok." dedi. Cumhurbaşkanı, S-400 alınmasını eleştiren bir ülke başbakanı ile arasında geçen ilginç diyaloğu anlattı.

GÜNDEM 28.09.2018, 12:56

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Fırat'ın doğusunda Rusya ile operasyon olmaz diye bir şey yok." dedi 

Erdoğan, "Hedefimiz, Münbiç’ten başlayarak Irak sınırına kadar olan Suriye topraklarının tamamını teröristlerden temizlemektir." diye konuştu.

Erdoğan, Suriye'de sözünü tutmayan Wasington'a tepki gösterdi.
"PYD/YPG Menbiç'i terk etmedi. ABD sözünü tutmadı. Soçi ile ilgili biz Amerika ne der diye düşünmedik. Rusya ile hareket ettik. Şu ana kadar iyi gidiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Menbiç'ten başlayarak Irak sınırına kadar olan Suriye toprakları için Rusya ile ortak operasyon sinyali verdi. Soru, "Fırat’ın doğusunda Rusya ile hareket edilebilir mi?"ydi. Cevapta ise Erdoğan, Rusya ile birlikte hareket edilebileceğinin işaretini verdi.

Erdoğan, "Henüz öyle bir durum yok. Ama olmaz diye bir şey de yok. Bundan sonraki süreç nasıl gelişir zamana bırakmakta fayda var." dedi.

Genel Kurul bekleme salonunda Amerikan Başkanı Donald Trump'la olan diyaloğu da anlattı Erdoğan...
Erdoğan, "Sadece muhabbet havasında bir karşılaşma oldu. 'Görüşürüz' dedi ama ben verdiği akşam yemeğine gitmedim. Onun masasında Mısır Devlet Başkanı Sisi vardı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bol bol Suriye meselesini konuşma fırsatını bulduk." diye konuştu.

Ve Amerika'nın İran'a yaptırımları konusu...
Erdoğan, "Biz doğal gazı eğer alamazsak ben halkımı ne ile ısıtacağım?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben bu itirazı yapınca Almanya Başbakanı Merkel de çıktı 'Doğalgazımızın yüzde 38'ini Rusya'dan alıyorum, halkımı üşütemem' dedi. Yaptırımlar konusunda Türkiye'nin eskiden beri tavrı nettir. Stratejik ürünlerde geri adım atamayız." diye konuştu.

Erdoğan, Rusya'dan S-400 alınmasını eleştiren bir ülke başbakanı ile arasında geçen ilginç diyaloğu da anlattı.
"Bir ülkenin başbakanı 'NATO üyesi bir ülke NATO üyesi olmayan bir yerden nasıl olur da silah alır?' dedi. Ona 'Peki o ülke hiçbir NATO üyesi kendisine silah vermezse ne yapabilir?' karşılığını verdim. Sustu kaldı. Kusura bakmasınlar, gerekiyorsa Rusya'dan da Çin'den de alacağız. Hatta ortak üretime gireceğiz."

Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşlarını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticaret savaşının kazananı olmaz" ifadelerini kullandı. Gündemde Washington'un hedefindeki Venezuela da vardı. Erdoğan, "Devlet Başkanı Maduro'nun programı uygun olursa, bu ziyareti gerçekleştirebiliriz. Maduro'yu yalnız bırakmayacağız." dedi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
19°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P