banner1199

banner1197

Geceyi Er Meydanı’nda geçirdiler! Uluslararası yol 2 gündür kapalı

AVRUPA ülkelerine gitme umuduyla 5 gün önce yürüyerek Edirne’ye gelen yaklaşık bin 500 Suriyeli sığınmacıdan bin kadarı, dün gece TEM’deki yürüyüşlerinin ardından otobüslerle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na getirilerek çadır kurdu.

GÜNDEM 19.09.2015, 16:42 19.09.2015, 16:46
Geceyi Er Meydanı’nda geçirdiler! Uluslararası yol 2 gündür kapalı

Otobüslerin İstanbul’a gideceğinden endişe eden yaklaşık 500 kişilik grup ise Yunanistan sınırına gitmek istediklerini ifade ederek geceyi polis ve jandarma ablukasındaki TEM otobanında asfalt üzerinde geçirdi.

Geçen Pazar gecesi bir grup Suriyeli otobüslerle, bir grup ise Havsa İlçesi üzerinden yürüyerek Edirne’ye geldi. Yunanistan sınırına gitmek isteyen Suriyeliler, polis ve jandarma ekiplerince durdurulunca otogar, TEM otobanı Edirne gişeleri yakınında ve kent merkezindeki bir parkta 4 gün boyunca adeta kamp kurdu. Dün gişeler ve otogardaki Suriyeliler Yunanistan’a gitmek için yeniden yürüyüşe geçti. Saat 16.00 sıralarında TEM otobanında birleşen 2 grup yaklaşık 1500 kişiye ulaştı.

TEM Edirne gişelerini jandarmanın yoldan çekilmesiyle geçen Suriyeli sığınmacılar, şehir merkezi girişine 2 kilometre kala jandarma ve polis ekiplerinin engeliyle karşılaştı. Defalarca engeli aşmak için güvenlik güçlerine saldıran Suriyeliler’den bin kadarı Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ikna çabaları sonucu geceyi geçirmek için Sarayiçi Er Meydanı’na gitmeyi kabul etti. Edirne Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüslerle Sarayiçi mevkiine getirilen Suriyeliler ‘bizi buraya kilitlerler’ endişesiyle güreşlerin yapıldığı stadyuma değil, çevresindeki yeşillik alanlara çadırlar kurdu.

TEM’DE UYUDULAR

Otobüslerin İstanbul’a gideceği endişesi taşıyan yaklaşık 500 kişilik Suriyeli grubu ise TEM'den ayrılmadı. Uzun süren ikna çabalarına rağmen, kendilerini İstanbul’a geri götüreceklerini düşünen aralarında, bebek, çocuk ve kadınlarında bulunduğu Suriyeliler, geceyi TEM otobanına serdikleri battaniyeler üzerinde uyuyarak geçirdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte TEM otobanı Edirne girişine yakın alanda bekleyişini sürdüren Suriyeliler, hala Yunanistan’ın sınır kapılarını açacağı umudunu taşıyor.

SURİYELİLERİN UMUDU BAYRAMDA ALMANYA’DA OLMAK

Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları Kurumu heyeti, TEM otobanında bekleyişlerini sürdüren Suriyelileri ziyaret etti. Heyet, Suriyelilerin taleplerini ve kişisel sorunları olup olmadığını sordu. Sığınmacılar jandarma ve polis ablukasının kaldırılarak Yunanistan’a yürümelerine izin verilmesini istedi. Heyet ile görüşen sığınmacıların temsilcilerinden Nurettin Hamza, “Biz sorunlarımızı meclise ve gerekli tüm kurumlara gönderdik. Başka talebimiz yoktur. Bayramda Almanya’da olmak istiyoruz. Askerleri kaldırın ve yürüyüşümüze izin verin” dedi.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI DA İKNA EDEMEDİ

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da Sarayiçi mevkiine gitmeyi kabul etmeyen otobandaki sığınmacılarla görüştü. Sarayiçi mevkiindeki imkanların daha iyi olduğunu anlatan Vali Şahin, “Sizleri ikna etmeye ya da taleplerinizi dinlemeye gelmedik. En başından bu yana sizin taleplerinizi dinliyoruz. Sadece Sarayiçi’ne gitmenizi istiyoruz. Burası uluslararası yol ve 2 gündür kapalı. Bu Türkiye’ye zarar veriyor. Yolu açın Sarayiçi’ne gelin” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da Yunanistan’ın sınırı açmadığını ve sığınmacıları istemediğini söyleyerek sorunun Türkiye’de olmadığını anlattı. Fakat ikna olmayan sığınmacılar Yunanistan sınırına yürümek istediklerini ifade ederek başka bir çözüm ve yardım istemediklerini söyledi. Taleplerini devletlere gönderdiklerini belirten temsilcilerden Nurettin Hamza ve Muhammed Al Arabi, dilekçe göstererek yolun açılmasını istedi. Yolu kesen jandarma ve polis ekiplerinin önünde toplanan sığınmacılar, şarkılar ve sloganlarla Yunanistan’a yürümek istediklerini dile getirdi.

KARTONDAN ŞAPKA

Hava sıcaklığının 23 derece olduğu Edirne’de TEM otobanının da bekleyen Suriyeliler, güneşten ve sıcaktan korunmak için kendi imkanlarıyla kartonların ortasını keserek şapka yaptı. Kadın ve çocuklar ise çadırların yanı sıra otoban bariyerleri arasında gerdikleri battaniyelerle güneşten korunmaya çalışıyorlar.

MİNİ KONSER VE MİNİK SAYİF İLGİ GÖRDÜ

Edirne’ye kemanıyla birlikte gelen Suriyeli çocuk ve gitarlarıyla gelen 3 kişi jandarma ve polis kordonu önünde mini konser verdi. En yoğun ilgiyi ise babasının polis ve jandarma kordonu önüne bıraktığı 2 yaşında Suriyeli çocuk Sayif gördü. Elinde tespihle kalkanlı jandarma ekibinin önünden emekleyerek geçen Sayif, farkında olmadan da gazeteciler pozlar verdi.

Yaklaşık 500 sığınmacının TEM otobanın, bin kadarının Sarayiçi Er Meydanı’nda, yaklaşık 200 Suriyeli’nin ise kent merkezindeki İlhan Koman Parkı'ndaki bekleyişi sürüyor. (DHA)

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P