banner1199

banner1197

Haşim Kılıç'tan Balyoz açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz Davası kararının ardından açıklamalarda bulundu. Kılıç, Balyoz mahkemesinin dijital delillerde çelişkiye düştüğünü tespit ettiklerini belirtti. Kılıç, iddianamede "darbeyi önledi" denilen dönemin komutanları Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenmemesine dikkat çekti. Kılıç, "Kararın oybirliğiyle çıkması çok önemli" dedi.

GÜNDEM 20.06.2014, 11:38 20.06.2014, 16:53
Haşim Kılıç'tan Balyoz açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Milliyet ve Hürriyet'e konuştu. Kılıç, "Kararın oybirliğiyle çıkması çok önemli" dedi.

Kılıç, mahkeme kararında "darbeyi dönemin komutanları Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman’ın önlediği"nin yazıldığını hatırlattı. Kılıç, "Mahkeme bu bilgiyi nereden öğrenmiş, kanıtları nedir? Dosyada bunu gösteren bir belge yok" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Dava için çok önemli iki tanığın dinlenmemiş olmasını da bir hak ihlali olarak gördük. Savunmanın, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın dinlenmesini ısrarla talep etmesine rağmen mahkemenin bu talebi reddederken öne sürdüğü gerekçeler bizi tatmin etmedi."dedi.

Haşim Kılıç, dijital deliller ile ilgili ihlal hükmüne de açıklık getirdi.

Kılıç şöyle konuştu:

"Bizim yaptığımız inceleme, mahkûmiyete esas olacak kadar davada önemli olan dijital delillerin mahkemede yeterince tartışılmamış, savunmanın yaptığı şikâyetlerin giderilmemiş olmasıdır. Yerel mahkemenin delil olarak incelediği CD, hard disk ve benzeri dijital materyalleri değerlendirirken çelişkilere düştüğünü tespit ettik. Mahkemenin düştüğü çelişkileri hak ihlali olarak değerlendirdik."

Kılıç, savunmanın "bilirkişi heyeti oluştursun" talebini haklı çıkaracak açıklamalarda bulundu.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P