banner1199

banner1197

Herkes onu konuşuyor: Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

GÜNDEM 16.06.2014, 16:14 16.06.2014, 18:29
Herkes onu konuşuyor: Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Ekmelleddin İhsanoğlu, son Şeyhulislam Mustafa Sabri'nin yardımcısı Şeyh İhsanoğlunun oğlu. 1943 yılında Mısır'da doğan İhsanoğlu, Ayn Şems Üniversitesi'nden mezun oldu. Mısır'da İslami eğitimin merkezi olan ve Türkiye'de birçok islamcının da eğitim aldığı El Ezher Üniversitesi'yle akademik hayata başladı.

İhsanoğlu'nun yaşamında İngiltere'nin Exeter Üniversitesi önemli bir yer tutuyor. 2 yıl araştırma görevlisi olarak çalıştığı Exeter, 2007-2008 yılında İhsanoğlu'na onur belgesi verdi. Exeter Üniversitesi, emperyalizmin ezilen ülkeler için yönetici yetiştirdiği kuruluş olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Exeter mezunu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Uğur Mumcu'nun araştırma ağına da takılmış. Mumcu, Rabıta kitabında Suudi Arabistan desteğiyle Türkiye'de islami yönetim kurmak isteyenleri yazarken, onun da adını yazdı.

Turgut Özal döneminde yıldızı parlayan İhsanoğlu, Özal ile Arap sermaye çevreleri ve yöneticilerin ilişkilerinin geliştirilmesinde rol oynadı.

1990'ların sonunda Sarıyer sırtlarına yapılan Uyum Villaları nedeniyle görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla yargılandı. Dava 2000 yılında zamanaşımından düştü. Sanıkların "Yine yırttık" sözleriyle sevindikleri o dönem yaptıkları haberlere yansıdı.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 12 Eylül darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi'nde kurduğu Bilim Tarihi Bölümü, 28 Şubat döneminde "irtica" nedeniyle YÖK tarafından kapatıldı.

Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü döneminde, 50'ye yakın kez izinsiz yurtdışına gittiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılınca, istifa etmek zorunda kaldı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı başkanlığını yürüttüğü dönemde de emperyalist politikalarla uyum içinde oldu. Amerika ve AKP'nin "Suriye'de kimyasal silah kullanıldı" yalanına ortak oldu. Emperyalizme karşı savaşan Beşar Esad yönetimini hedef aldı.

Mısır Devrimi sonrasında AKP ile arasının açıldığı iddiasının göstermelik olduğunu kendisi açıklamıştı. İhsanoğlu, "Başbakan’la da görüştüm. Evvelsi gün Cumhurbaşkanı ile beraberdik. Bakan Davutoğlu ile her zaman beraberiz. Bu aslında büyütülmüş bir şeydir" ifadelerini kullanmıştı.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yaşamındaki anahtar sözcükler; El Ezher, Exeter Üniversitesi, cihad ve islam ordusu... İhsanoğlu'nun lugatında; Cumhuriyet, Atatürk, laiklik, bağımsızlık, ulusal devlet gibi sözcükler ise yok.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (1)
seckin sonoz 5 yıl önce
Nasil bi aday secmisler ya
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P