banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etti

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etti. Hollanda'nın Ankara maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

GÜNDEM 11.03.2017, 13:15 11.03.2017, 16:54
Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etti

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti

Hollanda'dan konuya ilişkin açıklama geldi. İptal gerekçesinin güvenlik endişesi nedeniyle alındığı belirtilen açıklamada, " Yaptırım tehdidi, çözümü imkânsızlaştırdı" denildi.

ANKARA'DA SICAK SAATLER

Hollanda'nın Ankara maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı


ÇAVUŞOĞLU BU GÜN NE DEMİŞTİ?

Dışişleri Baknaı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün katıldığı televizyon programında Hollanda'nın kendisinin gideceği uçağın uçuş iznini iptal etmekle tehdit ettiğini
açıkladı. Çavuşoğlu, "Düşünebiliyor musunuz? Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanını tehdit ediyorlar. Bugün Rotterdam'a gideceğim. Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse bizim çok büyük yaptırımlarımız olur" dedi.

Çavuşoğlu şunları söylemişti:


'Hollanda uçuş iznini iptal etmekle tehdit etti'


Hollanda ırkçı bir Wilders var. Faşist, nazi gibi... 'Burada Müslümanları azaltacağız' ne demek? Bu insanları öldürecek misin, yakacak mısın? Ne demek? Bu şahıs İngiltere'ye gitmek istedi, İngiltere kabul etmedi. Hollanda yönetimi büyük bir kıyamet kopardı. Efendim seyahat özgürlüğü... Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı gidecek, 'Yok efendim uçuş iznini iptal ederiz?' diye tehdit ediyorlar. Bunu Hollanda yaptı.

Şimdi Rotterdam'da... Bugün gideceğim. İnanamıyorsunuz, faşizan bir uygulama bunlar. Hepsi. Bazı mesajlar geliyor, Hollandalı vatandaşlar özür diliyor. Neden? Avrupa, Hollanda seçime gidiyor. Fransa'da bu yönde bir problem yok. Bir Wilders'ın kuyruğuna takılmışlar. Seversin sevmezsin Wilders, bugüne kadar kendi politikasında sağlam durdu. Baktı ki, bunlar zemin kayması var, kendine doğru geliyor. Hepsinin boynuna taktı kementi, istediği yere götürüyor. Şu anda Başbakanın söylemlerinin Wilders'tan farkı yok. Birisi liberal, birisi faşist.

'Uçuş izni vermezse Hollanda'ya çok ağır sonuçları olur'

Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse, ekonomik ve siyasi bizim Hollanda'ya yaptırımımız çok büyük olur. Biz bunun altında kalmayız. Ne demek ben veya bir başka bakan! Bu çok ağır sonuçlar doğurur. O yüzden Hollanda bu tür yanlış politikalarından, bu sakat anlayıştan vazgeçmesi lazım. Diyorlarsa, 'biz ne yaparsak yapalım Türkler buna uymak zorunda'. Yok böyle bir şey, geçti o.

Avrupa hızla faşizme kayıyor demek abartılı bir yorum değil. Hepsi benim arkadaşım. Dışişleri Bakanı da ben arkadaşım, darbe gecesi de ilk arayandı. Türkiye'nin güçlenmesini, kendilerinden bağımsız olmasını da istemiyorlar. Kendi seçileri öncesinde Wilders'a oy kaybetmek istemiyorlar. Beni Bert Koenders (Hollanda Dışişleri Bakanı) arasaydı, deseydi 'Seçimler var. Seçim öncesi gelme, seçim sonrası gel daha iyi olur' deseydi, ben tabii derdim. Neden onları zor duruma düşüreyim. Beni sonra Bert Koenders aradı, 'Senin derdin seçimse söyle sonra geleyim ama derdin prensipse ben gelirim'. Bana 'Ben sana seçim sonrası için de garanti veremem' dedi. Sen kimsin bana garanti vereceksin? Gelmek benim özgürlüğüm, neyin garantisini veremiyorsun sen bana? Bert Koenders gibi bir kişi bile Wilders'ın izinde. Wilders Başkonsolosluğun önünde pankart açıyor, diğeri sosyal medyadan yapıyor. Nereye gidecek Avrupa? Avrupa İkinci Dünya Savaşı'nın öncesine gidiyor."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P