banner1199

banner1197

İbadethanesi olanlar 20 puan kazanacak

Özel okullara puan sistemi geliyor. Yeni sistemle özel okullar A, B, C ve D kategorilerine ayrılacak, puanlama okulların özelliklerine göre yapılacak. Yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi olanlar 20 puan kazanacak. Veliler ise çocuklarını hangi okula göndereceklerine buna göre karar verecek.

GÜNDEM 09.06.2014, 11:19 09.06.2014, 10:38
İbadethanesi olanlar 20 puan kazanacak
Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki günlerde özel okul sisteminde önemli bir değişikliğe gidiyor.

Bakanlık, özel okulları A, B, C ve D olmak üzere gruplara ayıracak. Okullar, kriterleri e-okul üzerinden kendileri dolduracak. ara puanlama sistemi de geliyor. Örneğin, yüzme havuzu olanlar 30, ibadethanesi bulunanlar 20 puan kazanacak. Öğretmen maaşı brüt 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan okullar 30 puan kazanacak. Maaşları zamanında ödeyen, ikramiye veren okullar 20’şer puan alacak. Temel eğitimden orta öğretime geçiş için Türkiye ortalamasının üstünde puan alan her kategori için artı 10 puan eklenecek. LYS’lerde başarılı olan okullar 35 puan kazanacak. Tuvalet temizliği istenilen şartlara uygun olan anaokulları 130, diğer okullar ise 70 puan alacak.

Veliler, kurumların özelliklerini internet sayfasından görerek karar verecek. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, yatılı lise, fen ve sosyal bilimler liseleri ile meslek liseleri buna göre gruplandırılacak.

Tasarıda, Fethullah Gülen örgütüne bağlı okullar da unutulmadı. Dershanelerden özel okullara dönüştürülen kurumlar en alt kategoriye yani D sınıfına girecek.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P