banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İlker Başbuğ: 1917 Ekim Devrimi Türkiye'nin birinci şansıydı

Lozan'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olduğunu vurgulayan Genelkurmay eski başkanı Başbuğ, 'Birinci şansımız Rusya‘da Ekim Devrimi'nin olmasıdır' dedi.

GÜNDEM 05.11.2017, 10:15
İlker Başbuğ: 1917 Ekim Devrimi Türkiye'nin birinci şansıydı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İstanbul'da TÜYAP Kitap Fuarı'nda düzenlenen Lozan konulu konferansta konuştu, "Birinci şansımız Rusya‘da Ekim Devrimi'nin olmasıdır" dedi.

Büyükçekmece Belediyesinin Kitap Fuarı kapsamında düzenlediği "Bir Dönüm Noktası Lozan" isimli panelde eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ konuştu.

"Bir Dönüm Noktası Lozan" konulu panelde konuşan İlker Başbuğ, şunları anlattı: ‘’Mustafa Kemal’in hayatına bakın, bir saniye bile yaşamının içinde umutsuzluk yok, her zaman mücadele var. Osmanlı Devleti 1911’de savaşın içerisine giriyor ve 1922 yani Yunan ordusunun İzmir’den denize dökülmesi."

BİRİNCİ ŞANSIMIZ EKİM DEVRİMİ

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü: “İngiltere demiş ki, 'Musul ‘u sana bırakacağım'. Fransa ve İngiltere arasında da ciddi rekabet var. Kurtuluş Savaşı’na da bakarsanız, Lozan‘da da aynı şeyi görüyorsunuz. Fransa Türkiye’nin isteklerine daha yakın, İtalya‘da da aynı durum var. İtalyanları rahatsız eden nedir? İtalya’ya Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra söz veriyor. 'İzmir Ege Bölgesi senin' diyor. Yunanlıların gelmesi aslında ikinci şansımız. Birinci şans ise Rusya‘da Ekim Devrimi'nin olmasıdır. 2. şansımız biraz ağır olsa da sonucu önemli, İzmir’in Anadolu’yu işgali ve Yunan askerinin çıkması. Olmadığını düşünün eğer işgal olmasaydı Anadolu’da o direnişi ve bilinci sağlayabilir miydik?”

LOZAN CUMHURİYETİN TAPUSUDUR

"Mustafa Kemal bu öneriyi Mudanya Mütarekesi’ni göz önünde bulunarak vermiştir. Lozan Konferansı 21 Kasım 1922’de başlar, şunu çok net olarak ifade edelim. Lozan Konferansı Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Lozan’da önemli olan konular Kapitülasyonlar ve Musul konusudur. Tabi ki diplomatik konularda bu tarz anlaşmalarda her istediğinizi alamazsınız. Musul’u İngilizler bizim elimizden hırsız gibi haksız yere almışlardır. Bunda da en önemli malzemeleri Şeyh Sait isyanıdır. Şeyh Sait İsyanı İngiliz destekli bir ihanettir. Kıbrıs’ta aynıdır aslına bakarsanız. Şeyh Sait Cumhuriyet’e karşı bir isyan çıkarmıştır."

"Baktığınız zaman arada bir 11 yıl var. Aslında biz her cephede yenilmiyoruz, baktığınız zaman baştanbaşa bir zafer abidesi olan Çanakkale Cephesi var. Ancak savaşa beraber girdiklerimiz yenilince biz de yenilmiş sayılıyoruz. Süreç Mondros Mütarekesi’nin imzalanması ile devam ediyor. Daha sonra Lozan heyetinin belirlenmesi sürecinde Rauf Orbay, Mustafa Kemal’e danışıyor ve sorusuna yanıt olarak İsmet İnönü’nün katılması gerektiği talimatını alıyor."

Panele Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün yanı sıra Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükçekmece Belediyesinin konuğu olarak katılan İlker Başbuğ’un paneline vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P