banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İlker Başbuğ: ABD Öcalan'ı verip PKK'yı kontrol etti

"ABD 1999 yılında Öcalan'ı bize verip, PKK'yı kontrol etti" Bu tespit 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a ait. ABD'de yetkililerle temaslarda bulunan Başbuğ, PKK-YPG ilişkisini bilinmesine rağmen yapılan işbirliğinin "izahı yok" dedi

GÜNDEM 13.03.2018, 18:07 13.03.2018, 20:00
"ABD Öcalan'ı verip, PKK'yı kontrol etti." Bu tespit 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a ait. ABD-PKK ilişkilerini değerlendiren Başbuğ, ABD'nin terör örgütü PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan'ı 1999 yılında Türkiye'ye teslim etmesiyle, örgütün kontrolünün Suriye'den ABD'ye geçtiğini vurguladı.

ABD'nin PKK'ya desteği tartışılırken E. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e çarpıcı açıklamalar yaptı.

1999 yılında ABD'nin Öcalan'ı Türkiye'ye teslim ederek PKK'yı tamamen kontrol altına aldığı vurguladı.

"ABD ÖCALAN'I NEDEN TESLİM ETTİ?

"Hatırlayın dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit'in bir açıklaması vardır. 'Neden teslim etti bunlar ben pek anlayamadım' demişti. Öcalan 1979'da Suriye'ye gidiyor. Şam'da yaşarken Öcalan kimin kontrolü koruması altındaydı? Esad rejimi... Daha açık konuşalım El Muhaberat. Peki siz onu Suriye'den çıkarttınız ve Türkiye'ye teslim ettiniz. Örgüt Suriye'nin kontrolünden uzaklaşmış oldu ve Amerika'nın kontrolüne girdi."


Terör örgütü PKK'nın Kandil üzerinden kontrol altına alındığını belirten Başbuğ ABD'nin "PKK'yı siyasallaştırma" hedefine dikkat çekti.

"ABD'NİN PKK'YI SİYALLAŞTIRMA PLANI

Kandil ağırlıklı bir yapılanma var. Öcalan'ın etkisi yine cezaevinden de devam ediyor ama artık Suriye faktörü yok.Tabii 1999'dan sonra ABD'nin PKK sorununa siyasal ağırlıklı bir çözüm aramaya daha ağırlık verdiğini de görüyoruz. O da bir ikinci neden. Ama asıl mesele Öcalan üzerinden Suriye etkisini almakta."


ABD'de yetkililerle yaptığı temasları da aktaran Başbuğ, PKK-YPG ilişkisini bilinmesine rağmen yapılan işbirliğinin izahı yok dedi.

"ABD PKK İLİŞKİSİNİN İZAHI YOK

Amerika'da katıldığım toplantılarda konuşanların hemen hemen hepsi YPG/PYD'nin PKK'nın kontrolünde olduğunu kabul ediyorlar. O zaman da diyorsunuz ki ABD, PKK'yı terör örgütü olarak kabul eden ilk ülke. E o zaman bugün bu terör örgütünün uzantısıyla nasıl olur bu iş? Bunun izahı yok."


Türkiye-NATO ilişkilerini de değerlendiren Başbuğ "Türkiye'nin NATO'dan çıkmayı düşünmesini hiçbir zaman doğru bulmam. Türkiye'nin NATO'da bulunmasının hayati olduğu kanaatindeyim" dedi.

Menbiç'in Türkiye-ABD arasında sorun olmaktan çıkacağını söyleyen Başbuğ 'Suriye'deki en makul çözümün bozulan demografik yapının 2011'deki yapısın neyse oraya dönmek' olduğunu belirtti.

ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P