banner1199

banner1197

İmralı'ya izin Silivri'ye engel

Adalet Bakanlığı basını İmralı'ya götürmek için çalışma başlatırken Ulusal Kanal'ın Silivri'de röportaj talebini kabul etmedi. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş'in Silivri tutsaklarıyla görüşmek için yaptığı başvuru "uygun görülmedi" diyerek reddedildi.

GÜNDEM 14.11.2013, 17:23 14.11.2013, 17:43

 Adalet Bakanlığı basını İmralı'ya götürmek için çalışma başlatırken Ulusal Kanal'ın Silivri'de röportaj talebini kabul etmedi. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş'in Silivri tutsaklarıyla görüşmek için yaptığı başvuru "uygun görülmedi" diyerek reddedildi.
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın talebi üzerine basın mensuplarını İmralı'ya götürmek için çalışma başlatan Adalet Bakanlığı, Ulusal Kanal'ın Silivri tutsaklarıyla görüşme talebini reddetti.

Adalet Bakanlığı Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Yener Güneş'in röportaj başvurusunu kabul etmedi. Güneş kararı sert sözlerle eleştirdi:

"13 Eylül 2013 tarihinde başvuru yaptığımız Adalet Bakanlığı'ndan tam 2 ay sonra yanıt alabildik. Adalet Bakanlığı İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi, Abdullah Öcalan'ı sorgulayan Komutan Sayın Hasan Atilla Uğur'la, Sayın Doğu Perinçek, Sayın Ahmet Tuncay Özkan, Sayın Oktay Yıldırım ve Sayın M. Deniz Yıldırım'la röportaj yapmak istediğimizi bir dilekçeyle bildirmiştik.

Gazeteci Can Dündar'a 2010 yılında Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın sağ kolu, 33 askerimizin katili, onlarca askerimizin ölüm emrini veren, Ergenekon Davasının gizli tanığı Şemdin Sakık'la röportaj yapma izni veren bakanlık terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ı sorgulayan komutanımız Sayın Hasan Atilla Uğur'la röportaj yapmamıza izin vermemiştir.

Bu işin Türkçesi şudur: Teröristle röportaj yapmak serbest, teröristleri yakalayan, sorgulayan Mustafa Kemal'in askeriyle röportaj yapmak yasaktır."

Güneş, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Merkez Karar Kurulu Üyesi Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Gazi Astsubay Oktay Yıldırım ve Gazeteci Deniz Yıldırım ile röportaj yapmak için başvuruda bulunmuştu. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni, AKP iktidarının özgürlükten anladığı şeyin gericiliğe ve bölücülüğe özgürlük olduğunu belirtti:

"Bugün basında çıkan haberlerden öğrendik. AKP İktidarı Öcalan'ın talebini uygun görmüş. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın ziyaret edebilecek heyet genişliyor. Yandaş basın basın mensupları ve Anadolu toplantılarında rezil insanlar heyeti haline gelen Akil İnsanlar'a da Öcalan'la görüşme için izin verilecekmiş. AKP iktidarının özgürlük diye ağzına sakız ettiği şey gericiliğe ve bölücülüğe özgürlüktür."

Tutuklularla yapılacak görüşlerin izne tabi olduğunu belirten Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü Ulusal Kanal'ın başvurusunun neden uygun görülmediğini ise açıklamadı.

"Sıkıyönetim mahkemelerine bile kamerayla girilebilirken, bu imkan teröristlere bile sunulurken Ulusal Kanal'a sunulmamaktadır.
Silivri'ye fotoğraf makinesi sokulmasına bile izin vermeyenler, utanmadan bir de basın özgürlüğünden söz ediyorlar. Demokrasi kavramını ağzına sakız yapanlara soruyoruz, basın özgürlüğü bu yaptığınızın neresindedir.

Özer sürmeli
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
12°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P