banner1199

banner1197

İncirlik Hava Üssü'nde 150 kişi işten çıkarılıyor! İşte gerekçe

ABD ile güvenli bölge görüşmeleri devam ederken İncirlik Üssü’nde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD Hava Kuvvetlerinin İncirlik Hava Üssündeki üst bakım işlerinde çalışan 150 kişiyi işten çıkaracağı öğrenildi. Gerekçe ise asker sayısındaki azalma.

GÜNDEM 02.09.2019, 15:59 03.09.2019, 22:19

Önce asker sayısının azaldığı iddia edildi, ardından işten çıkarmalar başladı.

Güvenlik bölge görüşmelerinde anlaşmazlıklar sürerken 15 Temmuz'da tartışmaları odağı haline gelen İncirlik'te önemli bir gelişme yaşandı. Adana'nın İncirlik ilçesinde Amerikan askerlerinin ailelerinin bir kısmı, Fırat Kalkanı Harekatının ardından ülkelerini dönmüştü. Kararı, Washington yönetimi almıştı. Üste Amerikan askeri varlığında da azalma olduğu iddia edilmişti.

Türk Harb-İş Sendikası'nda örgütlü işçiler Adana'daki İncirlik Üssü'nde konuşlu ABD Hava Kuvvetlerinin üst bakım işlerini yapıyor. Ancak Hava Kuvvetlerine bağlı Vectrus System Corparation şirketinde çalışan 150 işçinin işine son verileceğini bildirdi. 

Türk Harb-İş Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, şirketin işten çıkarmaya gerekçe olarak “asker sayısında azalmayı” gösterdiğini belirtti. 

Akalın, şirket bünyesinde 40 birimin olduğunu da ifade etti. 

Erdal Akalın, şirket yetkilileriyle görüşmelerin devam ettiğini de bildirdi. 

İşçilerin sözleşme süreleri ise 30 Eylül’de sona eriyor. Şirketin bu tarihten sonra sözleşmeyi yenilemeyerek işçilerin iş akdine son vereceği belirtiliyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P