banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İran'da düşürülen Ukrayna uçağıyla ilgili çarpıcı rapor! Yakup Aslan aktardı

Ulusal Kanal İran Temsilcisi Yakup Aslan, düşürülen Ukrayna uçağı hakkında yeni gelişmeleri aktardı. 

GÜNDEM 16.01.2020, 17:43 16.01.2020, 19:31
İran'da düşürülen Ukrayna uçağıyla ilgili çarpıcı rapor! Yakup Aslan aktardı

Ulusal Kanal İran Temsilcisi Yakup Aslan, İran'daki son durumu ve uçağın düşürülmesinin nedenlerini canlı yayında değerlendirdi.

Aslan, "Uçağın düşürülmesiyle alakalı yeni iddialar var, Uçağın yanlışlıkla düşürüldüğü 3 gün sonra İran yönetimi tarafından açıklanmıştı. Ancak içeride ve dışarıda bazı tepkiler söz konusu ve kamuoyunu tatmin etmeyen bir durum yaşanıyor İran'da. Tahran Üniversitesi, yeni bir rapor yayınlandı, bu raporda yeni iddialar var. Aslında bilirkişi raporu sayabiliriz bu raporu. Raporda uçağın siber saldırı ile düşürüldüğüne dair ciddi deliller var. Radar sistemlerine dışarıdan müdahale olduğuna dair ciddi iddialar var" dedi.

Aslan, rapora göre, ABD'nin daha önceden siber saldırı yaptığına ilişkin deliller olduğunu, "Amerika'nın yapmış olduğu siber saldırılar örneği veriliyor bununla birlikte bunun daha önce bizimde haberimiz olmayan bir füze denemesi yaptığını belirtiyor, 1 buçuk sene önce İran'ın. İki aşamalı motoru bulunan uzun menzilli bir balistik füzenin denemesi aşamasında ilk motor sorunsuz çalışıp gövdeden ayrıldıktan sonra ikinci motor devreye girdiğinde dışarıdan bir sinyal durdurma sinyali olarak sistem tarafından algılanıyor. Ve balistik füze hedefine ulaşmadan düşüyor. 1 buçuk yıl önce meydana gelen bu durumu İran yönetimi teknolojik harp olarak adlandırıyor" sözleriyle açıkladı.

Aslan, "Şu an da da aynı durumun söz konusu olabileceğinin altı çiziliyor bu bilimsel raporda. Ciddi açıklamalar var İran Meclisi Milli Güvenlik Sözcüsü Hüseyin Nakavi'nin de içinde bulunduğu, dışarıdan sistemlere müdahale olmasının söz konusu olduğu açıklamalarını yapan bilim adamları var. Ama İran Yönetimi özellikle İran Muhafızları Hava Kuvvetleri yanlışlıkla düşürüldüğüne dair bir açıklama yapmayı tercih etti. Bu iç siyasette de oldukça tartışmalara neden oldu." diye konuştu. Kara kutunun tamamen kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte konunun açıklığa kavuşması bekleniyor. 

Bir diğer iddia ise, hava savunma sisteminin devreye girmesine neden olan uçağın sinyalizasyon sisteminin kesilmesiydi. Bu hava savunma sisteminin de sinyal vermeyen bir hava cisimi aldıladığı ve bunu seyir füzesi olarak algılayarak ateşlendiği iddialarının da İranlılar tarafından kabul edilen bir açıklama olarak görüldüğünü aktaran Aslan, önemli bir diğer gelişmenin ise yarın Cuma namazını İran Dini ve Siyasi Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in 11 yıl aradan sonra ilk defa kıldırması ve fetva vereceğini açıkladı. Hamaney'in, fetvada, Nükleer Anlaşması'yla ilgili fetva sırasında konuşma yapılacağı söyleniyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P