banner1199

banner1197

IŞİD'in rehin aldığı Ast. Özgür Örs'e soruşturma açıldı

Kilis'te kaçakçıları kovalarken sınırın Suriye tarafında IŞİD militanlarınca rehin alınan Astsubay Özgür Örs hakkında disiplin soruşturması açıldı. "IŞİD'e neden direnmedin?" diye sorulan Astsubay Örs suçlu bulunursa tazminatsız ordudan atılacak.

GÜNDEM 02.03.2015, 18:49 02.03.2015, 18:50
IŞİD'in rehin aldığı Ast. Özgür Örs'e soruşturma açıldı
2 ay önceydi. Görev yaptığı Kilis Hudut Tabur Komutanlığı'nda, sınırdan kaçak geçmek isteyen kaçakçıların peşine düştü. Kovalamaca sürerken Suriye tarafına geçti. Burada kafasına silah dayayan IŞİD'liler tarafından rehin alındı.

Önce sınırın Suriye tarafında bulunan Çobanbey'e götürüldü, ertesi gün Cerablus'taki bir eve, oradan da bilinmeyen bir yere... IŞİD'in elinde 4 gün esir kaldıktan sonra düzenlenen operasyon ile kurtarıldı.

Olay sonrası aynı birlikte görevine devam eden astsubay Özgür Örs hakkında "IŞİD'e mukavemet göstermediği" gerekçesi ile disiplin soruşturması başlatıldı.

"Mukavemet göstermeksizin yabancı ülke terör örgütü unsurlarınca alıkonulduğunuz olayın ulusal, yerel ve uluslararası basındaki yansımaları terör örgütlerinin propaganda malzemesi olması da değerlendirildiğinde gerçekleştirdiğiniz ve neden olduğunuz hususlar neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarına zarar verdiğiniz Disiplin Soruşturma Heyeti tarafından tespit edilmiştir."

Milliyet'in haberine göre savunma yapması istenen Astsubay suçlu bulunursa tazminatsız olarak ordudan atılacak. Habere göre Örs'ün avukatı suçlamalar karşısında yapacağı savunmada; Musul Başkonsolosu ve koruma görevlilerinin IŞİD'e direnmeden teslim olmasıyla, IŞİD tehdidi gerekçesi ile Süleyman Şah Türbesinden geri çekilmeyi örnek gösterecek.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
tamer kara 5 yıl önce
kalkıp dırense vursa hapse gırecek vurmasa da ısten atılacak ıste boyle bı turkıye burası
11°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P