banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İsrail Türkiye'yi tehdit listesine aldı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki etkin rolü, İsrailli yetkililerde endişe yarattı. İsrail, 2020 Askeri İstihbarat raporunda Türkiye'yi "tehdit" olarak gösterdi. Raporda Türkiye'ye ilk kez yer verildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki başarılı hamleleri "saldırganlık" olarak nitelendirildi. Türkiye'nin dış politikası hedef alındı.

GÜNDEM 16.01.2020, 16:42 16.01.2020, 16:46
İsrail Türkiye'yi tehdit listesine aldı

İsrail Askeri İstihbaratı'nın 2020 tahminleri raporunda Türkiye "saldırgan ve çatışmacı" olarak yer aldı.

İsrail, bölgedeki hedeflerinin önündeki en büyük engel olarak Türkiye'yi görüyor. Her yıl İsrail devlet kademelerine sunulan raporda Türkiye, ilk kez yer aldı.

Times of İsrail'in haberine göre, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik adımlarının ve bölgedeki gücünün “saldırganlık” olarak değerlendirildiği görüldü.

Raporda, Türkiye ve İsrail arasında bir sıcak çatışma öngörülmüyor. Ancak Türkiye'nin dış politikasından duyulan rahatsızlık açıkça dile getiriliyor ve Türiye'nin bölgede oynadığı etkin rol "çatışmacı" olarak nitelendiriliyor. 

Rapora göre, Türkiye,  önümüzdeki yıllarda dikkatle takip edilmesi gereken en üst seviyedeki tehlikelerden biri olarak analiz edildi.

2019 Ocak ayında İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısırlı yetkililer ile yaptığı toplantıda, Türkiye'nin bölgede artan etkisine karşı tedbir alınması gerektiğini söylemişti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P