banner1199

banner1197

İstanbullulara iyi haber! Gişeler kalkıyor

FSM’den sonra İstanbul’da trafik sorununu çözmek için Mahmutbey, Boğaziçi Köprüsü ve Çamlıca’da da gişeler bu yıl kalkacak, serbest geçiş ücret toplama sistemine geçilecek

GÜNDEM 18.02.2015, 09:08 18.02.2015, 09:09
İstanbullulara iyi haber! Gişeler kalkıyor

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde (FSM) kurulan Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi, İstanbul’da yoğun trafiğin olduğu kritik geçiş noktalarına yaygınlaştırılacak. Sistem, belli bir dönem içinde Boğaziçi Köprüsü ile Mahmutbey gişelerine de kurulacak. Bu sayede, otomatik ve hızlı geçiş şerit farklılıkları ortadan kaldırılacak; trafik akışını olumsuz etkileyen genişleme ve daralmalar yaşanmayacak.

Bu ay başından itibaren Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’nde Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi devreye girdi. Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul’daki kritik diğer geçiş noktaları için de benzer bir çalışma yapıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, serbest geçiş sistemi öncelikle Boğaziçi Köprüsü’nde kurulacak. Daha sonra Mahmutbey ve Çamlıca ücret toplama istasyonlarına da serbest geçiş sistemi kurulacak. Genel müdürlük, söz konusu noktalardaki gişeleri kaldıracak. Trafiği kilitleyen otomatik geçiş sistemi ile hızlı geçiş sistemi şerit farklılıkları da son bulacak. Şerit ve yol genişlikleri yolun devamıyla uyumlu hale getirilecek. Trafik akışını olumsuz etkileyen genişleme ve daralmalar da ortadan kaldırılmış olacak.
YIL BİTMEDEN KURULACAK
Karayolları yetkilileri, söz konusu çalışmaları yıl bitmeden tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Yetkililer, işin planlamasının zaman aldığını, buna karşılık sistemin ortalama 15-20 günde kurulabildiğine dikkat çekti. Yetkililer, sistemin kuruluşu sırasında, gişe alanındaki kanopiler ve gişe adalarının kaldırılacağını söyledi.
OGS VE HGS AYNI ŞERİTTE
Serbest Geçiş Sistemi’nde Otomotik Geçiş (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) birlikte çalışıyor. Gişe kalkıp yukarıdan okuma sistemi uygulanıyor.
Yorumlar (2)
Serhat A. 5 yıl önce
gişe neden var? kendi vergilerimizle, dedelerimizin paralarıyla yapılan köprüden geçerken para ödemek niye? oradan geçen her bir arabaya zaten kdv ötv, sigorta, kasko adı altında onlarca kalem vergi vermiyor muyuz?, harcadıgımız benzinin %60 ı zaten vergi degil mi? bence oradan geçen araçlara para ödenmeli devlete katkısı için.
mustafa 5 yıl önce
ilk olarak 1. köprüden alınmaya başlanmış;mantık harcanan para karşılandıktan sonra kaldırılacak ama bakmışlarki akar sağlam ( birde mantık olarak sadece kullananlar ödüyor ) bu sistem baki kalmış ;)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P