banner1199

banner1197

İşte AKP'ye göre Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı ve AKP'den "İstanbul'da seçimin yenilenmesini isteyeceğiz" açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "İstanbul'da fark, 29 binlerden 14 binlere indi" dedi. 31 Mart yerel seçim sonuçlarına itiraz sürecine dair konuşan AKP'li Yavuz, "İncelenen 13 ilçede 5 bin kişi liste dışından" ifadelerini kullandı. Yavuz, "Büyükçekmece için olağanüstü itirazı yapıyoruz" şeklinde konuştu. AKP'li Yavuz, "Olağanüstü itiraz hakkımızı kullanacağız. 'Seçimin sonucunu çok net etkileyecek haller var ve İstanbul'da seçimin yenilenmesini istiyoruz' diyeceğiz" dedi

GÜNDEM 09.04.2019, 13:30 22.04.2019, 21:45
İşte AKP'ye göre Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı ve AKP'den

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "İstanbul'da fark, 29 binlerden 14 binlere indi" dedi

31 Mart yerel seçim sonuçlarına itiraz sürecine dair konuşan AKP'li Yavuz, "İncelenen 13 ilçede 5 bin kişi liste dışından" ifadelerini kullandı.

Yavuz, "Büyükçekmece için olağanüstü itirazı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

AKP'li Yavuz, "Olağanüstü itiraz hakkımızı kullanacağız. 'Seçimin sonucunu çok net etkileyecek haller var ve İstanbul'da seçimin yenilenmesini istiyoruz' diyeceğiz​" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, şunları söyledi:

"Fark 29 binlerden 14 bine indi. Zaten baktım metne en net ve doğru ifade o kısım. Dile getirilen hususları hiç polemik yapmadan açıklamak istiyorum. Faik Bey muhtemelen bilmiyor ya da kendisini yanıltıyorlar ya da işine böyle geliyor. Ben yine de bilmediğini düşünmek istiyorum. Sandık başında görevlendirilenlere ilgili sizin idare amirleriniz diyor, biz İstanbul’da da devamlı seçim kanunları kitapçığıyla kürsüye çıkmaya çalıştık. Çünkü bu süreç hukuki bir süreç. Onun için her şeyinizin kaynağı seçim kanunlarında bulunmalıdır.

Beş bin işi o listenin dışından yerleştirilmiş. Sizin idari amirleriniz diyor ya böyle bir durum yok. Listenin dışına çıkan ilçe seçim kurulu başkanları. O zaman bunu nasıl böyle söyleyebiliriz? Çok kıymetli CHP Sözcüsü'ne şunları söylemek istiyorum, hem kendileri hem biz demokrasiye tarafız, cumhuriyete tarafız, güvenli bir biçimde seçimlerin yapılmasına tarafız. Bakın biz rakip taraflarız. Geliniz bunu takipçisi olalım hep birlikte. Bunu polemik konusu yapmadan, başka yerlere çekmeden bunu irdelememiz gerekir. Evet biz iktidarız ama yargının bağımsızlığı denen bir şey var. Bu yargı onun için var. Yargı bu yetkiyi tarafsız bir şekilde kullanılsın. Biz diyoruz ki bu tam olarak böyle kullanılmamış. 

Büyükçekmece'den açılmışken bir yanlışı da düzeltelim. Büyükçekmece'de talebimizi geri çektiğimizi söylüyor Öztrak. Yok böyle bir şey. Nereden çıkıyor? Hatta bugün olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz Büyükçekmece için. Büyükçekmece'de daha farklı usulsüzlükler de yapılmış. Faik Beyin dediği gibi de seçmen farkı o kadar yok falan değil. Siyasi anlamda işimize geldiği gibi rakamları kamuoyunla paylaşırsak bu kamuoyunu yanıltmak olur. Biz İstanbul'un her yerinde organize bir şeyler yapılmış. Onun için adına organize usulsüzlük dedik. Aklımıza bu tabir geldi ve bunu söyledik değil. Bunu düşündük ve bunu böyle ifade edelim dedik. 2017 yılında özellikle Büyükçekmecedeki bir işçi ilçe seçim müdürlüğünde görevlendiriliyor ve o kişi hem belediyedeki bütün imkanları kullanarak, hemen iskana açılmamış bir yeri numaralandırılıyor. bir sokağı, okulu ev gibi gösteriyor ve oralara seçmen kaydı yapıyor. Ben daha önce rakamları verdim. Bir soruşturma zaten işliyor. Burayı biraz daha mercek altına almamız gerekiyor. 

Gördük ki diğer problemler bir yana sandık sayım döküm cetveli bir kısmı boş, bir kısmı isimsiz, bir kısmı isimsiz. Bunlar yüzlerce. Bu kadar belgenin , bu kadar eksik usulsüz şekilde girmesi mümkün müdür? Değil. Tüm bunlara dayanarak YSK'ya gittik bu oyların tamamı sayıldı. YSK ne karar verdi; dün itibariyle oyların tamamının sayılmasına gerek yoktur şeklinde karar verdi. Ve bu kararı verirken, 51 sandıkta oylar yeniden sayılsın diye bir kararı var. YSK'nın kararları hepimizi bağlar ama eleştirme hakkımız var. ben bunu anlamış değilim. Biz bu 51 sandığı dedik ki bak burada çetele oluşturulmamış, çizelge imzalanmamış dedik. Örnekler bunlar dedik. Bunlar gibi yüzlerce binlercesi var dedik. Bu şimdi neyi değiştirecek? Bu 51 sandığı saymanın hiçbir anlamı yoktur. Bizim böyle bir talebimiz de yok. Biz bunları örnek gösteriyoruz dedik. İkincisi, İstanbul'da çok parçalı bir durum var. Bazı ilçeler oyların tümünün sayılmasına karar evrilmiş, bazı ilçelerde torba açılıyor maddi usulsüzlükler varsa onlar bazı ilçelerde sayılıyor bazı ilçelerde sayılmıyor. YSK ne yapması gerekir bu kargaşayı ortadan kaldırması gerekirdi. Bu şaibe, şüphe ortadan kalkmadı. Neden? Sayılan yerlerde gördük ki çok büyük usulsüzlükler, kaydırmalar var. Sadece geçersiz oyların rakamından, 6 binden bahsediyoruz, bir de tümünün sayısından çıkan sonuçlar var. Ne kadar fark var 14 bin. 29 binden gelindi. Bu sayımın manzaranın geleceği çok net. Bu kadar saymamızla oralarda buralara düşmüşse fark... Elimizde yeniden kullanabileceğimiz bir fark var, nedir o? Olağanüstü itiraz yolunu öngörüyor yasalar. "

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P