banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İşte sistemin yeni HDP kampanyası

7 Haziran seçimine giden süreçte "AKP'nin iktidar olamamsı için HDP barajı geçmeli" kampanyası bu kez farklı bir ambalajla sunuluyor. Yeni söylem şu: "PKK HDP'nin barajı geçmesini istemiyor"... HDP'yi bir kez daha Meclise sokma hedefini taşıyan kampanyanın düğmesine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bastı. İlk destek de cemaat medyasından geldi.

GÜNDEM 30.09.2015, 19:46 30.09.2015, 19:50
İşte sistemin yeni HDP kampanyası
Sistemin HDP'ye 1 Kasım seçiminde de baraj atlatma planı netleşmeye başladı. 

7 Haziran seçiminde HDP'nin Meclis'e girmesi için seferber olan çevreler yeniden atağa kalktı. AKP'nin tek başına iktidar olamaması için HDP'nin barajı aşması gerektiği algısı bir önceki kampanyanın ana argümanıydı. Bu seferki planda sunulan algı ise PKK ile HDP'yi karşı karşıya göstermek. Bu bağlamda "PKK HDP'nin barajı geçmesini istemiyor" söylemi yayılmaya başladı.

Yeni HDP kampanyasıyla ilgili ilk açıklamalar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. CHP lideri 25 Eylül'de BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta "PKK eylemlerinin HDP'yi baraj altında bırakma amacını taşıdığını düşünüyorum" dedi. 

CHP liderinin ikinci açıklaması Sözcü gazetesinin 27 Eylül'deki manşetinden verildi. Kılıçdaroğlu bu kez de "AKP ve PKK HDP'yi aralarına aldı eziyorlar" tespitinde bulundu. HDP'yi 1 Kasım'da Meclis'e sokma kampanyasına en hızlı destek de Cemaat medyasından geldi. Zaman yazarı Şahin Alpay KIlıçdaroğlu'nun sözlerini yineledi. "HDP'nin ezilmesine izin vermemeliyiz" ifadesini kullandı. 

Ardından aynı propaganda Milliyet yazarı Mehmet Tezkan'ın köşesinden duyuruldu. Tekzan bugünkü yazısında HDP'nin barışı ve siyaseti, PKK'nınsa savaşı ve silahı temsil ettiğini ileri sürdü. Tezkan "HDP baraj altında kalırsa PKK kazanacak" dedi. 

Öte yandan kampanyanın en kritik rolü de HDP Eşbaşkanı Selahaddin Demirtaş'a ait. Demirtaş'ın son açıklamalarında HDP ile PKK'yı farklı göstermeye çalışması dikkat çekti. Demirtaş, Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajda "PKK ile ortak değiliz. PKK'nın kendi akjandası ve hedef kitlesi var. PKK'nın hedefinde HDP'yi desteklemek yok" ifadelerini kullandı.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (3)
vatan sever 4 yıl önce
ya siz hala neyi savunuyorsunuz adamlar gözümüzün içine baka baka pkkyı destekliyor adam çocuklarını bile okula göndermeyip pkknın dediğini yapıyor siz kalkmış yok efendim pkk hdpyi zor durumda bırakıyormuş siz bizi geri zekalı mı sanıyorsunuz yav yeter be gidin başımızdan
Uzay Khan 4 yıl önce
Tüm Vatan hainleri isbasinda birbirleriyle yarisiyorlar buna birde entel libos yalaka takimini ekleyin ne güzel bal gibi olur.
Kusura bakmayin lütfen ama hakaret yapmadan yazmak su anda imkansiz.
coni moni 4 yıl önce
biz gücümüzü pkk dan alıyoruz diyenler şimdi pkk yı tanımıyoruz diyorlar vatan hainleri...
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P