banner1199

banner1197

İzmir Valiliği buralarda basın açıklamasını yasakladı!

Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölümüyle iplerin gerildiği İzmir'de basın açıklaması ve yürüyüşler yasaklandı. İzmir Valiliği'nin yayımladığı genelge ile, İzmir ili sınırları içindeki bütün yürüyüş ve protesto gösterileri yasaklandı

GÜNDEM 09.03.2015, 17:13 09.03.2015, 17:29
İzmir Valiliği buralarda basın açıklamasını yasakladı!

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun ölümüyle sonuçlanan İzmir Ege Üniviversitesi'ndeki olaylar yeni bir boyut kazandı. Valilik kentteki bütün yürüyüş ve protesto gösterilerini yasakladı.

İzmir Valiliği konuya ilişkin bir genelge yayımladı. Genelgede, siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütlerinin başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapamayacakları belirtildi.

Basın açıklaması yapmak için, bir yerden başka bir noktaya gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamayacağı ifade edilen genelgede, megafon gibi küçük ses cihazları dışında, başka bir ses cihazı da taşınmayacağı belirtildi.

Valilik, Kaymakamlık, Adliye, Emniyet Müdürlükleri, Polis Merkezleri, Askeri binalar, Ceza İnfaz Kurumları, Eğitim-öğretim kurumları, hastane ve sağlık kuruluşları ile ibadethanelerin içerisinde ve çevresinde yollar, cadde ve sokaklarda üzerinde yaya ve araç trafiğini engelleyecek şekilde basın açıklaması yapılması da yasaklandı.


Valilik kararına göre, basın açıklamalarında uyulması gereken esaslar şunlar:

1- Kamuoyu oluşturmak, düşünceyi açıklamak ve yaymak amacıyla; şiddet içermeyen, kamu düzeni bozmayan, gürültü ve çevre kirliliğine yol açmayan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen ve makul sürede tamamlanan sözlü ve yazılı açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecektir.

2- Siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapamazlar.

3- Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yer ve noktadan başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz.

4- Basın açıklaması esnasında el il taşınabilir megafon vb. cihazlar haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz, bu amaçla sabit platform kurulamaz.

5- a) Valilik ve Kaymakamlık binaları, Adliye binaları, İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü binaları, Polis Merkezi Amirlikleri, Askeri bina ve tesisleri ile Ceza İnfaz Kurumlarının içerisi, önü ve çevresinde,
b) Eğitim-öğretim kurumları, hastane ve sağlık kuruluşları ile ibadethanelerin içerisinde ve çevresinde eğitimi, sağlık hizmetlerini ve kişilerin ibadetlerini engelleyecek şekilde,
c) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde,
d) Genel yollar, şehirlerarası karayolları ile cadde ve sokaklar üzerinde yaya ve araç trafiğini engelleyecek şekilde,
e) Halkın günlük yaşamını zorlaştıran ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyici nitelikte basın açıklamaları yapılamaz.

Karara uymayanların, eylemleri başka suç oluşturmadığı takdirde "5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/C ve 66. maddeleri"nin delaleti ile "5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi" hükmü uyarınca idari para cezasıyla cezalandırılacağı kaydedildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
12°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P