banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İzmir’de 7 cemevi imar planına ibadet alanı olarak işlenecek

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, CHP ve İYİ Partili üyelerin kabul oylarıyla cemevlerinin ibadethane statüsü kazanmasına karar verdi. Bu kapsamda il genelindeki 7 cemevi imar planlarına ibadet alanı olarak işlenecek.

GÜNDEM 14.01.2020, 15:43
İzmir’de 7 cemevi imar planına ibadet alanı olarak işlenecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında,  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı ilk toplantısıı yaptı. 

Toplantıda cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine ilişkin komisyon raporları görüşüldü.

Soyer, cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesinin kamu vicdanıyla ilgili olduğunu söyledi. Bunun herhangi bir kamu otoritesi tarafından geri çevrilemeyeceğini ifade etti.

Rapor hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, bu kararın hukuksal altyapıyla ilgili sorunlar barındırdığını belirtti. Hızal, " Bunu kabul etmemiz halinde yarın başka sorunların da doğmasına sebep verebiliriz. Önerge gündemde kalsın, bakanlıktan görüş soralım. Popülist siyasetle adım atmamız ve sonuç almamız zor." dedi.

Ardımdan oylamaya geçildi. Oylamada cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Ak Parti ve MHP grubu ise ret oyu kullandı.
 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P