banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Kalın: Amaç, ülkemizin ve bölgemizin barışını sağlamak

Libya'daki son durum yakından takip ediliyor. Konuyla ilgili Millî Savunma Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığından açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanlığın'da da yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor.

GÜNDEM 12.01.2020, 19:51
Kalın: Amaç, ülkemizin ve bölgemizin barışını sağlamak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio telefon görüşmesi yaptı.  2 isim Libya'daki gelişmeleri ele aldı. 

Çavuşoğlu ve Di Maio geçtiğimiz günlerde de İstanbul'da baş başa ve heyetlerarası temaslarda bulundu. 

Milli Savunma Bakanlığı da ateşkesi yakından tekip ediyor. Konuyla ilgili bakanlıktan açıklama geldi.

Türkiye ve Rusya'nın çabalarıyla Libya ve İdlib'de ilan edilen ateşkese tarafların uyma gayreti içinde oldukları ve münferit bir iki olay dışında durumun sakin olduğu aktarıldı.

Ateşkesle birlikte saldırıların önüne geçileceği, göç akımlarının engelleneceği ve istikrarın tesis edileci belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da ateşkesin ardından açıklama yaptı. "Türkiye'nin izlediği barış diplomasisinin somut neticeleridir. Amaç, ülkemizin ve bölgemizin barış, güvenlik, istikrar ve refahını sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de son günlerde Libya diplomasini yoğunlaştırdı. Ateşkesle ilgili açıklama yaptı. "Bu, siyasi çözüm arayışında ilk adım. Hala bu konuda katedilmesi gereken çok yol var ama yön doğru" dedi.

İtalya başnakanı Conte, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Roma'da görüşürken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir telefon görüşmesi yapmıştı. Conte, çarşamba günü de Hafter'i Roma'da ağırlamıştı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P