banner1199

banner1197

Kılıçdaroğlu'ndan tuhaf açıklama: Dersim İsyanı'nı jandarmanın tecavüzü başlattı

GÜNDEM 25.02.2015, 16:47 25.02.2015, 16:50
Kılıçdaroğlu'ndan tuhaf açıklama: Dersim İsyanı'nı jandarmanın tecavüzü başlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun söyleşilerinden oluşan "Öteki Kemal" adlı kitapta Kılıçdaroğlu'nun “Dersim İsyanı” ile ilgili tuhaf açıklamaları yer aldı. Kılıçdaroğlu, isyanı jandarmanın bir kadına tecavüz etmesinin ateşlediğini iddia etti.

Çocukluğunda her akşam bir araya gelindiğinde bir şekilde sohbet konusunun Dersim İsyanı’na geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Rahmetli babam, jandarmanın kadınlara sarkıntılık yaptığını anlatmıştı. Hatta isimler filan da var. Ben de babama, bunları bir ara yazmasını söylemiştim.Yazıp bana bırakmış ama o notların şimdi nerede olduğunu bilmiyorum. En son bu köprü (Pah Köprüsü) yakılmadan önceki zamanda, iki eşi olan bir muhtar var, küçük eşi çok güzel. Karakol komutanı, muhtarın bu eşine göz koyuyor.

Muhtarı karakola davet ediyorlar. Sonra adamı nezarete atarak, gidip kadına tecavüz ediyorlar. Kadın da ahırda kendini asıyor. Bu olayın ardından da oradaki insanlar bir araya gelip karakolu basıyor, askerleri öldürüyorlar.

Ondan sonra Dersim isyan etti diye olay büyüyor.Patlak vermesi bu. Yani jandarmanın baskısı aslında…Çünkü ondan önce Dersimli zaten silahlarının çoğunu Abdullah Alpdoğan zamanında teslim ediyor. Onu da rahmetli annemin babası, dedem anlatırdı. Zülfü dedem. Derdi ki: “Abdullah Alpdoğan gelirdi Nazımiye’ye, o kadar çok konuşur ki, dudaklarının iki tarafına beyaz köpük çarpardı. ‘Biz şunu yapacağız, okul açacağız, hayat şartlarınız değişecek…’” Herkes gitti silahlarını teslim etti. Daha sonra bu olay patlak veriyor ve başka bir sürecin içine giriliyor.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (13)
tolga 5 yıl önce
dedikodu ve nifak sokarak ancak tayyib erdoğan olursun ama adam olamazsın!
misafir 5 yıl önce
hangi masal ülkesinde yaşıyorsun sen kemal bey birazda gerçekleri araştırın
ilahiadalet 5 yıl önce
sen ne anlatıyorn kılıçdaroğlu chp yi batırdın bari şu mhp ile vatana faydalı bi iş yapın tüm muhalefeti birleştirip tek vucut seçime girmeye çabalayın. böyle boş boş konuşmalarla vakit kaybediyorsunuz eğer mhp chp birleşmezse tek başına iktidar olma ihtimaliniz yok, ömrü billah türk milletinin günahı vebali boynunuza olur haberiniz olsun. bırakın hava civa konuları artık
antikürt 5 yıl önce
hadi oradan hadi oradan
kaan 5 yıl önce
bu gibilerden dolayı y-chp oldu sayesınde !!
vedat savaş 5 yıl önce
eyyy kılıçdaroğlu bu açıklamanla yanlışlıkla seçimi kazanırsan firavun çok rahat edecek sen ona davidoğlunda daha iyi bir başbakan olacaksın bu anlaşılıyor yüce allahım seni konuşturuyorki belki görür bu millet sen diğer hainlerin güleryüzlü olanısın
abrek 5 yıl önce
kadir mısıroğlu tipolojisi tam olarak.. ne belge, ne tutanak, ne isim vs vs.. hicbir sey yok.. ama iyi bir hikaye anlatımı var..
musa kazım 5 yıl önce
dersim ısyanını başlatan seyıt rıza dır 89 aslerımızi şehit etti mazgirt koprüsünü havaya uçurdu emperyalıst guçlerden yardım ıstedı telefonları kestı.......v.s dersımli kemal bunları ıyı bilir.....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P