banner1198

banner1199

banner1197

Kilis'te her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşe yasak

KİLİS'te, açık alanda düzenlenecek her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş valilik tarafından alınan kararla 30 gün süreyle yasaklandı.

GÜNDEM 22.04.2016, 21:42 22.04.2016, 21:46
Kilis'te her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşe yasak

Kilis Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Suriye'deki iç karışıklık ve bu ülkeden ateşlenen roketlerin kente düşmesi anımsatılarak, sosyal medyada sığınmacılara yönelik tepki amacıyla sürecin kişi veya gruplar tarafından provoke edilmeye çalışıldığı belirtildi. Bu nedenle kent genelinde düzenlenecek her türlü gösteri, yürüyüş ve toplantının 30 gün süreyle yasaklandığı duyurulan açıklamada şöyle denildi:

"2011 yılından itibaren Suriye’ de devam eden iç karışıklık ve savaş ortamının etkileri ilimiz, ülkemizde de hissedilmektedir. DAEŞ bölgesinden atıldığı değerlendirilen roketlerin, ilimizin muhtelif yerlerine düşmesi neticesi can ve mal kayıpları meydana gelmiştir. Yaşanan süreçte sosyal ağlar üzerinde ve diğer iletişim kanallarıyla toplumu provoke etmeye çalışan kişi, gruplar tarafından Suriyeli misafirlere yönelik tepkisel eylemler gerçekleştirilmek istenildiği görülmüştür. Bu tür faaliyetlerin barış ve kardeşlik ruhunu, ilimizin huzur ve güvenliğini olumsuz etkilediği, sınır ili olmamız nedeniyle açık alanlarda oluşan toplulukların telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmektedir. Belirtilen nedenlerle, 2911 Sayılı Kanunun milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması başlığı altında yer alan; herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, ancak milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceğini ifade eden Anayasanın 34. maddesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 10-17-23 ve 32. maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 5. maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddelerine istinaden Kilis il genelinde toplantı, gösteri ve yürüyüşler 30 otuz gün süre ile yasaklanmıştır."

DHA

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P