banner1199

banner1197

Kore Yarımadası'nda 3. zirve

Kore Yarımadasında barış süreci kuvvetli adımlarla ilerliyor. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in Pyongyang'ta Kim Jong un ile görüştü. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, füze tesisini yabancı uzmanlar eşliğinde kalıcı olarak imha etme kararı aldı, ABD’nin de karşılıklı bir adım atması halinde ana nükleer tesisini kapatmaya hazır olduğunu açıkladı.

GÜNDEM 19.09.2018, 17:48

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in 3 günlük ziyaret çerçevesinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un ile görüştü Moon. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması iki liderin başlıca gündem maddesi oldu. 

Zirve görüşmelerinin ilk gününün ardından resmi akşam yemeğinde bir araya geldi Kore liderleri. Moon ve Kim aralarında güven ve dostluk ilişkisi olduğunu belirttiler. Moon, "Barış ve nükleer silahların yok edilmesi süreci yeni başladı. Kimsenin tecrübe etmediği bir gelecek inşa edebiliriz" sözleriyle ifade etti bu güveni. 

Güney Kore Devlet Başkanı, ilk kez ziyaret ettiği başkent Pyongyang’da Kim ile ortak deklarasyon imzaladı. Panmunjom Deklarasyonuyla nükleer silahsızlanmaya ilişkin önemli kararlar açıklandı. 

Pyongyang, füze tesisini yabancı uzmanlar eşliğinde kalıcı olarak imha etme kararı aldı. Ayrıca ABD’nin de karşılıklı bir adım atması halinde ana nükleer tesisini kapatmaya hazır olduğunu duyurdu.

Liderler, Kore Yarımadası’nı ‘nükleer silah ve tehditlerin olmadığı bir barış diyarı haline getirme’ konusunda uzlaştı. Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü de  “Güney ve Kuzey Kore liderleri,  aslında bu anlaşmayla Kore Yarımadası’ndaki savaşın bittiğini ilan etti." ifadesini kullandı. 

Bunların yanı sıra Kore savaşı barış anlaşmasıyla değil ateşkes anlaşmasıyla bittiği için kağıt üstünde hala savaşta olan iki ülke, silahlı çatışmaların önüne geçecek askeri bir anlaşmaya da imza attı.

ulusal.com.tr 

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P