banner1199

banner1197

Kumpas bozuldu kapılar açılıyor

Türk milletinin 9 aya yakın bir süredir beklediği karar bugün çıktı. Anayasa Mahkemesi, Balyoz tertibiyle hedef alınan komutanların yargılanmasında hak ihlali olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, komutanların yıllardır yaptığı dijital delil savunmasını haklı buldu, tanıkların gerektiği gibi dinlenmediğine karar verdi. Kumpası çökerten ve yeniden yargılamanın önünü açan karar, 17 üyenin tamamının oy birliğiyle alındı. Hukukçular komutanların derhal tahliye edilmesi gerektiğini belirttiler.

GÜNDEM 18.06.2014, 17:28 19.06.2014, 00:47
Kumpas bozuldu kapılar açılıyor

Anayasa Mahkemesi, aylardır beklenen Balyoz Davası kararını bugün açıkladı.

Balyoz'un kumpas olduğu, Türkiye'deki en üst düzey mahkeme tarafından hükme bağlandı. Yüksek Mahkeme, Balyoz Davası'nda yargılanan komutanların haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Karar, 17 üyenin oy birliğiyle alındı. 230 komutanın başvurusunu birleştirerek tek dosyada görüşen Anayasa Mahkemesi, iki noktada hak ihlali saptadı.

Kararda, komutanlar ve avukatlarının ilk günden itibaren dikkat çektiği dijital verilerin sahteliği tartışmasına dikkat çekildi. Mahkeme, dijital veriler konusunun yeterince araştırılmadığına dikkat çekerek, komutanların haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, davadaki tanık dinletme tartışmasında da komutanları haklı buldu. Mahkeme, tanık dinletme taleplerinin gerektiği gibi karşılanmadığına karar verdi. Mahkeme, Balyoz iddianamesinde "Darbeyi önledi" denilen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenmemesini hak ihlali saydı.

Oy birliğiyle alınan bu iki çok önemli karar, kapatılan Özel Görevli İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz kararını adeta tarihin çöp sepetine attı.

Kararla birlikte komutanların yeniden yargılanmasının önü açıldı. Amir konumundaki Anayasa Mahkemesi'nin "ihlal var" kararının ardından yeniden yargılama süreci başlayacak. Bu kez özel görevli savcıların değil, komutanların savunmaları öne çıkacak.

Kararın ardından gelen ilk adım ise komutanların gecikmeksizin, bir an önce tahliye edilmesi. Hukukçular, Balyoz tertibiyle hedef alınan tutuklu komutanların, gerekçeli karar beklenmeksizin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (5)
serp 5 yıl önce
engin alan pasayi mhp nin basinda görmek istiyoruz. cemaatin 2. gülü bahceli defolup gitmeli!!
ERDiNC ÜNLÜ 5 yıl önce

Milletin bir saniye dahi tahammülü kalmamistir. Yeni yargilamadan ziyade derhal beraat etmeleri gerekli. Davanin düsmesi gerekli. Ve tabi bu davalari acip ihanet sürecini yürüten hak, hukuk, adalet katilleri, yani gercek darbeciler derhal yargilanmali. Ne Mutlu Türküm Diyene!
Timur 5 yıl önce
engin alan derhal mhp'nin basina geçmeli, cia ajani bahçeli artik milliyetçileri çok kandirdi gitsin abd'ye fettos gibi pensilvanya degilde teksas olabilir, bir foter iki tabanca bol bol kaktüsleri avlasin çok zaman kaybettirdi ülkemize !
Vahit Haydar 5 yıl önce
rahmetli türkes geri dönse mhp de yapacagi ilk is bahcelinin hesabini dürmek olacaktir. onun ne akp bastonu oldugu ortada. tayyip türk milliyetciligini ayaginin altina aldi efendinin giki cikmadi. türkmenler katlediliyor yine cit yok. be efendi ne zaman titreyecek ve kendine geleceksin. bu partinin basina gercek milliyetci ulusunu seven, vatanperver kisiler gerekli. engin alan pasam bu is icin ala bir degerdir.
Ataturk1 5 yıl önce
milletimizin hakettigi kararlar cikmaya baslamistir, arinma kacinilmazdir. geldikleri gibi gideceklerin siginacak yerleri kalmamistir. saygilarimizla
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P