banner1199

banner1197

Kürt olmadan kürt sorunu çözülmez!

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yarın Aydınlık gazetesinde çıkacak köşe yazısını PKK'ya karşı eylemleriyle Türkiye'yi birleştiren Diyarbakırlı annelere ayırdı. "Analar TSK'nın yapamadığı yapıyor" diyen Perinçek, "sorunu barışçı yoldan çözmek isteyenler, analarla birlikte olmak durumundadır" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 11.06.2014, 18:28 11.06.2014, 18:19
Kürt olmadan kürt sorunu çözülmez!
 İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, evlatlarını PKK'nın elinden almak için Diyarbakırlı annelerin başlattığı eylemle ilgili çözüm yolunu gösteren tespitler yaptı.

"Analar bölücü terörü analıklarıyla yenilgiye uğratıyorlar. Analar, silah atmadan PKK’yı dize getirecek çözümü üretmişlerdir. Sorunun barışçı yoldan çözümünü isteyenler, analarla birlikte olmak durumundadırlar. Anaların barış açılımı, ABD emperyalizminin açılımı değildir; Türkiye halkının barış açılımıdır. Halk, bölücü terör sorununa Kürt analarının mücadelesiyle el koymaktadır."

Perinçek yarın Aydınlık gazetesinde çıkacak yazısında PKK'ya cesaretle meydan okuyan Kürt analarının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapamadığı işleri yaptığını belirtti.

"Kürt anaları TSK’nın yapmadığını yapıyor ABD güdümlü Barış Açılımı, PKK’ya bölgede otoritesini yayma ve silahlı güçlerini serbestçe geliştirme olanağı sağladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eli kolu bağlandı. Bu koşullarda Analar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmadığını yapıyor. Bölücü terörü can evinden vuruyor. Terörün insan kaynağını kesiyor. Türkiye’de vatan bütünlüğünü ve barışı getirecek mücadele, ancak Kürdümüzün aktif katılımıyla kalıcı başarılara ulaşabilir. Bu vatan hepimizindir. Barış içinde kardeşçe yaşamak, bu topraklarda soluk alan her yurttaşın büyük" özlemidir ve davasıdır.

Perinçek terörün çözümü noktasında anaların eylemine soğuk yaklaşan siyasi çevreleri eleştirdi.

Kürt sorunu Kürt olmadan çözülmez diyen Perinçek, anaların ABD emperyalizmine karşı konumlandığını vurguladı.

"Türkiye’de Kürt sorununa tepeden bakan devletçi bir tavır eskiden beri vardır. Bu tavırda olanlar, Kürt sorununu Kürtsüz çözme anlayışındadırlar. Oysa Kürt sorunu Kürtsüz çözülemez. ABD’nin piyonu olan bölücü terörü etkisiz kılmak, Türküyle Kürdüyle bütün milletimizin önündeki yakıcı gündemdir. Bugün Diyarbakır’da eylemde bulunan Kürt anaları, kendisine “ilerici”, “solcu”, “Atatürkçü” gibi sıfatlar yakıştıranlardan o sıfatlara daha çok yakışan bir mücadele içindeler. PKK’ya meydan okudular ve “evlatlarımızı bölücü teröre vermeyiz” diyorlar."

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
Ali fuat GÜRGÖZE 5 yıl önce
Bu barış analarının eylemi İşçi Partisinin kürt sorununa bakışı ile paralel bir çizgide. İşçi Partisi Diyarbakır'da güçlü katılımlı bir destek vererek bu feryadın sesini zirveye çıkatmalı, bu konudaki hazırlamış olduğu programı adım adım hayata geçirmelidir.
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P