banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Libya Mutabakatı ile İsrail ve Yunanistan'ın planları engellendi

Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat ile İsrail-Yunanistan ittifakının Doğu Akdeniz'deki planlarının önü kesildi. Bölgeye hakim isimlere göre, İsrail sahasından çıkan doğal gazın Avrupa’ya taşınması konusunda Türkiye karşıtı cephe güzergah planlarını değiştirebilir. Uzmanlar Ankara'nın mutabakat ajandasında Suriye, Lübnan ve Mısır'ın da olması gerektiğini belirtiyor.

GÜNDEM 28.11.2019, 20:54
Libya Mutabakatı ile İsrail ve Yunanistan'ın planları engellendi

Yunanistan'a sınırlama getirildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki batı sınırı belirlendi. Bölge ülkeleriyle anlaşma yolu açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüştü. İki ülkenin "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalandı. Uzmanlar  varılan mutabakatla Yunanistan'ın bölgedeki planlarının bozulduğuna işaret etti.

Uzmanlar, İsrail sahasından çıkan doğal gazın Avrupa’ya taşınması konusunda güzergah planlarının gözden geçirileceğine işaret ediliyor. Muhtıra ile ayrıca Yunanistan'ın 39.000 km2'lik gaspı da engellenmiş oldu.

Libya ile yapılan mutabakat, Münhasır Ekonomik Bölge ilanı için de önemli bir adım.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Balkanlar ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Gözde Kılıç Yaşın, mutabakatı Ulusal Kanal'a değerlendirdi. Yaşın'a göre Akdeniz'e sınırı olan diğer ülkelerle de "deniz yetki alanlarına" ilişkin anlaşmalar yapılabilir. Lübnan, Mısır ve Suriye bu kapsamda öne çıkan ülkeler.

HABER: ÇİYDEM DEMİR KAMERAMAN: UĞUR PİDECİ

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P