banner1199

banner1197

Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı! Tropik Fırtına nedir, hangi illeri etkileyecek?

Sıcaklıklar bir anda 10 derece düştü. Ege Bölgesi, tropik fırtına tehlikesi ile karşı karşıya. Orta Akdeniz’den Türkiye’ye doğru ilerleyen Tropik Fırtına nedir? Hangi illeri etkileyecek? Vatandaşlar ve özellikle de denizciler neler yapmalı? Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Latif Gültekin, Ulusal Kanal’a konuştu, halkın merak ettiği sorulara yanıt verdi.

GÜNDEM 27.09.2018, 17:08 27.09.2018, 18:39

Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Latif Gültekin, tropik fırtınanın 190 kilometre hıza ulaşacağı ve Marmara Bölgesi’ni de etkileyeceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz'de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır."


HABER: UFUK AKKAYA – KAMERA: AKIN KARA
ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
18°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P